Навременните предупреждения за наводнения и мониторингът в реално време на извънредните ситуации при наводнения могат да спасят човешки животи и да предотвратят нанасянето на щети на собственост, инфраструктура и на околната среда. Imprints, WeSenseIt и UrbanFlood са само три примера за финансирани от ЕС проекти, в рамките на които са разработени уникални системи за прогнозиране и предупреждение за предстоящи наводнения.

Управлението и предотвратяването на наводнения е в центъра на проекта Imprints, в рамките на който е разработена платформа за ранно предупреждение с цел намаляване на времето за реакция при внезапни наводнения до около 2 часа и дори по-малко – по този начин евентуално ще се даде на хората повече време да напуснат опасната зона. Платформата се основава на по-добри прогнози за валежите, зползването на метеорологични модели и радарни мрежи за наблюдение на времето.
Софтуерът може също така да прогнозира водните потоци на място и да предостави цялостна система за ранно предупреждение за внезапни наводнения, за количеството отпадъци, които те могат да носят, и за евентуалните щети за местната инфраструктура.

Междувременно WeSenseIt — проект, който приключва през септември 2016 г., използва силата на човешкото наблюдение като важна част от система за ранно предупреждение. Хората участват, като извършват измервания, използвайки нови приложения, които в момента се разработват в рамките на проекта, и като изпращат информация и изображения по мобилни телефони. Новите технологии и подходи се изпробват в Италия, Нидерландия и Обединеното кралство. Язовирите и речните насипи са изложени на риск в случай на наводнение.

В рамките на проекта UrbanFlood бяха разработени сензори и свързани технологии за наблюдение на насипите за защита от наводнения и бе осигурено ранно предупреждение за риска те да не издържат. Подземните сензори показват състоянието на насипите и всички промени в нивото на водата, а също и други фактори като температура, лажност и движение на земните пластове. След това информацията се оценява от моделиращия софтуер на проекта, който може да подаде сигнал за тревога, ако има проблем. Софтуерът изчислява колко бързо дадено място ще бъде наводнено, ако язовирна стена се скъса и дори предлага най-добрите начини за преместване на хората в по-сигурни райони.Съвместният изследователски център на Европейската комисия също изследва наводненията, като разработва европейски и глобални системи за прогнозиране и мониторинг на наводнения като Европейската система за информираност за наводнения (EFAS), Глобалната система за информираност за наводнения (GloFAS) и Глобалната система  за откриване на наводнения.

Източник: http://ec.europa.eu