В залата на „Западен“ се проведе среща с гражданите на района по инициатива на кмета Тони Стойчева. Целта беше те да се информират какво предвижда проектът за реконструкция на ул. „Царевец“ в участъка от бул. „Хаджи Димитър“ до бул. „Свобода“ – етап I, част „Паркоустройство и благоустройство“. На поканата на кметството откликнаха десетки граждани.

Ландшафтният архитект Станимир Шаламанов разясни стъпките за реализирането на проекта – 66 дървета ще бъдат премахнати, като 40 броя с в лошо състояние, а 26 са в добро, но попадат в бъдещото трасе. 54 дървета ще се запазят, като по време на строителните работи ще се изиска да се положат грижи за запазване на стъблата, короната и техните корени.

Като граждански активист с много защитени каузи зад гърба си, Тони Стойчева, заяви, че в качеството си на кмет, ще й е много трудно да подпише заповед за премахването на дърветата. Тя подчерта, че е получила уверение от арх. Шаламанов, че е направено всичко възможно, за да се запазят колкото се може повече дълготрайни дървесни видове и че в това пространство ще се обособи една разнообразна флористична картина – ще се засадят 93 широколистни дървета, 3 иглолистни, 1648 цъфтящи и вечно зелени храсти, 2800 сезонни цветя.

Ще бъдат изградени и три къта за отдих и социални контакти. За запазването на съществуващите дървета са предвидени редица мерки, които ще ги предпазят от евентуално боледуване. Г-н Шаламанов предупреди, че по време на строителните процеси трябва много да се внимава да не се увреди кореновата система на чинарите, тъй като асфалтовата настилка не е паваж, който пропуска водата, ще се прави бетонен пояс с мембрана и напречни тръби на напоителната система.

Гражданите бяха изключително активни по време на свободната дискусия, като зададоха интересни въпроси.

Някои от тях попитаха кмета Тони Стойчева за липсващите зелени площи в частта „Модър - Царевец“ и защо се допуска да се използват вратички в законодателството и чрез промяна на статута зелени площи се превръщат в строителни площадки. Изплува името на бившия кмет Здравко Димитров, защото заради неговия имот – търговски център до кръстовището с ул. „Солунска“ – велоалеята се прекъсва. Тогава са изчезнали и част от зелените площи до големия блок до „Каспела“. „С този ПУП пред блока ни беше предвидено вместо зелена система обществено застрояване, като сега там ще изникне 5-етажна сграда.”, недоволстваха гражданите, които може и да обжалват въпросния ПУП.

Бумът на строителството в района и смяната на статута на зелени площи води до дефицит на паркоместа, а в някои части на квартала, каквато е ул. „Рая“, и до липса на тротоари.

В хода на дискусията беше подчертан и проблемът с чистотата на квартала и дейността на ОП „Паркове и градини“, което се нуждае от структурна реформа и повече капацитет, за да обработва сигналите на гражданите, както и да започне по-добре да се грижи за поддръжката на зелената система.

Г-жа Стойчева обясни на хората, че в много случаи кметството е „пощенска кутия“ и вече е време за децентрализация на районите, за да е по-ефективна работата на районната администрация, която освен да възлага, ще може и да контролира и работата.

Администрацията на „Западен“ ще превърне срещата с гражданите в традиция, защото няма нищо по-хубаво от откровен и честен разговор за натрупаните с години многобройни проблеми, чакащи своето решение.