Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за ноември в размер на 123,01 лв. за мгвтч без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. Това е най-ниската цена от март месец насам.

На тази цена „Булгаргаз“  ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия.

За предходния месец октомври утвърдената от регулатора цена беше 233,36 лв. за мвтч, което означава, че за ноември природният газ поевтинява с 47%.

По-рано днес "Булгаргаз" внесе своето предложение за цена от от 123,47лв., КЕВР обаче я е намалила, тъй като в предложената цена неоснователно са включени разходи в размер на 1 243 575 лв. за доставка на количества на виртуална търговска точка България. Тези разходи са извадени от общите разходи на обществения доставчик за покупка на природен газ, които формират цената за ноември 2022 г. Комисията почти всеки месец сваля със стотинки цената, поради причината, че е калкулирана доставка до виртуалната точка. 

Комисията определи цената след извършен анализ на внесените днес от „Булгаргаз“  данни и документи, в които са посочени цените на отделните доставчици и размера на техните количества в общия микс.

Енергийният регулатор установи, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от три различни източника за доставка.

В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян на договорени цени по газовата връзка с Гърция. Тези количества покриват около една трета от потреблението на страната.

Необходимото количество за ноември е осигурено и с два договора за доставка на втечнен природен газ, сключени от „Булгаргаз“ след организирани тръжни процедури. Количествата природен газ, надвишаващи заявките на клиентите за ноември, ще бъдат използвани за нагнетяване в хранилището при Чирен и за продажба на свободния пазар.

С осигурените количества природен газ се покриват ангажиментите на обществения доставчик към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти, по задълженията съгласно Програмата за освобождаване и по Плана за нагнетяване в ПГХ „Чирен“.

Значително по-ниската цена за ноември се дължи на конкурентните ценови условия по дългосрочния договор за доставка на природен газ от Азербайджан. Цената на тези количества е формирана изцяло от котировките на петрола за период от 6 месеца назад и не зависи от динамиката на борсовите цени на европейските газови пазари. Важна роля за по-ниската цена имат конкурентните цени, получени на проведените търгове за доставка на втечнен природен газ и чувствителното намаление на борсовите индекси на международните газови пазари. Спрямо актуалните газови индекси постигнатите от „Булгаргаз“ отстъпки варират между 38% и 50%.

Значително по-ниската цена за ноември благоприятства всички битови и стопански потребители, включително и топлофикационните и газоразпределителните дружества. Заради поевтиняването на газа КЕВР ще запази сегашните цени на парното и топлата вода и те няма да бъдат променяни от 1.01.2023 г. Освен това утвърдената от регулатора цена на природния газ е почти двойно по-ниска от прага от 250лв./MWh за природния газ, над който българският бизнес настояваше за получаване на компенсации.

Решението на КЕВР за утвърждаване на цената на природния газ за м. ноември ще бъде публикувано днес на интернет страницата на регулатора.