С тържествена церемония София беше официално коронясана за Европейска столица на спорта през 2018 година. Над 400 души в препълнената голяма зала на Европейския парламент в Брюксел избухнаха в аплодисменти в мига, в който представители на Марсилия предадоха на българската столица символичната щафета и знамето, което се развя в ръцете на кмета Йорданка Фандъкова. До нея бяха трима от най-популярните и обичани български олимпийски шампиони и медалисти, спомогнали българската столица да получи престижната титла - Тереза Маринова, Екатерина Дафовска и Йордан Йовчев, както и Елен Герджиков - председател на СОС, евродепутатът Андрей Ковачев, общински съветници и други.

Преди това стотиците присъстващи изгледаха двуминутен клип, с който екипът на София 2018 презентира дейността си по инициативата и информира за намеренията си през следващата година, съобщава www.sofia2018.bg. Видео посланието изтъква основните приоритети на градската управа по отношение на спорта и отбелязва, че най-важната цел на кампанията се съдържа в намерението спортът да достигне до всеки, да обхване многообразието от различни възрастови и социални групи, пише Bnt.bg

"София, един от най-зелените, древни и красиви градове на континента, през 2018 година ще председателства Европейския съюз. За нас е чест, че през същата година градът ще бъде Европейска столица на спорта под мотото "Обичам спорта, обичам София!", заяви в краткото си приветствие към стотиците присъстващи в залата Йорданка Фандъкова. 

"От името на Общината и от името на всички жители на българската столица искам да благодаря за голямата чест и да уверя, че София ще бъде една от най-добрите европейски столици на спорта. Поемаме това знаме и отговорността да направим всичко възможно, за да стане този град още по-красив, спортен и модерен,У каза още Фандъкова, а посланието й беше изпратено с продължителни аплодисменти. 

Кратко приветстивие отправи и Йордан Йовчев, който също обеща София да бъде най-добрата европейска столица на спорта.
На събитието присъстваха представители на градове и общини от цяла Европа, високопоставени гости от Европейската комисия и евродепутати, бизнесмени, хора на изкуствата. Отчет за дейността си направиха членовете Управителния борд на АCES Europe, сред които е и Анатоли Илиев, организационен секретар на София 2018. Базираната в Брюксел нестопанската организация всяка година от 2001-а насам определя европейска столица, град, общност и селище на спорта. Пред препълнената зала за пореден път Андрей Ковачев изнесе реч за ролята на спорта за бъдещето на обединена и силна Европа. Евродепутатът е в основата на идеята българската столица да кандидатства и да спечели преди три години званието Европейска столица на спорта. Всеки един от присъстващите в залата получи символичен подарък шалче и сувенири от София - Европейска столица на спорта.

Междувременно бяха обявени и новите столици на спорта. След София през 2018-а за 2019-а. високото признание е за Будапеща, а през 2020-а - за Малага (Испация). Тази вечер в Брюксел стана официално ясно, че Лисабон ще бъде спортна столица на континента през 2021 година, а през 2022 - Хага. Интересно е, че АCES Europe за трети пореден път прави изключение от традицията да определя по една европейска столица на година. След като през 2014-а София и Марсилия бяха с толкова близки показатели, че наложиха изключение от правилото, после това се повтори за Будапеща и Малага, а сега за Лисабон и Хага. Така Европа вече знае своите спортни столици 5 години напред, което пък дава възможност за по-продължителни кампании и инвестиции в отделните градове.
По-рано през деня шефът на ACES Europe, асоциацията определяща европейските градове и столица на спорта, похвали София за стореното през трите години подготовка. Това стана на импровизирана пресконференция часове преди началото на годишната Гала церемония на организацията в залата на Европарламента в Брюксел.
"В последните 2-3 години екипът в България работи много активно, като особено в информационно и в организационно отношение извърши огромна дейност. С удоволствие констатираме, че в подготовката София е сред отличниците в сравнение с досегашните 17 световно известни градове, заслужили това признание", заяви Джан Франческо Лупатели, президент на ACES Europe организацията, която всяка година определя европейска столица, град, общност и селище на спорта. 

"Представители на няколко следващи столици на спорта, сред тях и Малага, вече намекнаха, че са уплашени от нивото, което ще остави след себе си София", каза още Лупатели, като призна, че всички чуждестранни гости са останали възхитени от Спектакъла в НДК миналия уикенд.
Кметът на Столична Община Йорданка Фандъкова от своя страна обяви, че София приема титлата като признание, но и като отговорност. 
"Уверихме се колко много хора увлича инициативата и искаме да я превърнем в устойчив модел, който да остане в полза на столичани и след 2018 г. Отново приемаме положителните оценки тук като важно признание за България, която през следващата година поема Европредседателството, а същевременно нейната столица ще бъде и Европейска столица на спорта. Виждам, че общинските съветници и ръководството на Общинския съвет са ангажирани с каузата по този така важен за бъдещите поколения проект. Титлата е висока оценка за стремежа ни като цяло да се промени отношението на хората към спорта и час по-скоро да се предоставят повече възможности за спорт, здравословен живот и физическа активност на населението", заяви Фандъкова.

"Стотици хиляди се включиха досега в инициативата, организирани бяха над 200 състезания, празници, спортни фестивали. Следващата година също е изпълнена с активности и възможности за столичани и гостите на София за активен и здравословен начин на живот. Започваме още на 4 януари със зимни предизвикателства, на 13 януари е Витоша зимен фест. Искаме час по-скоро планината да стане по приветлива и достъпна. Най-екологичен достъп до планината осигуряват лифтовете, съобразени с всички екологичните оценки и предписания. Гарантираме, че Столична община няма да допусне никакво строителство на Витоша, освен за спорт, туризъм и екологичен достъп. Искам да благодаря на нашите големи спортисти, шампиони и медалисти, които и сега са тук с нас и които увличат младите със своя пример и с това, че застават за инициативата. Наред с това, нека не забравяме, че София ще домакинства на много големи шампионати през 2018 година - Световните първенства по волейбол за мъже и по художествена гимнастика, международен турнир по тенис с участието на Григор Димитров в "Арена Армеец" през февруари, няколко европейски първенства и други. Тези стартове също увличат младите с големите звезди, които участват в тях. Наред с това стартирахме проект за подпомагане на столичните клубове, като Столична община удвоява директната финансова помощ за следващата година. Започнахме работа по важния проект, който иницирахме за строителство на спортни зали в училищните дворове, за да може в следващите години те да отговорят на острата нужда от спортна база по районите", каза още Фандъкова.

Стана ясно, че още тази зима Столична община ще построи детски влек, за да подпомогне ски-училищата и заниманията на малките ученици на Витоша.
Председателят на Столичния общински съвет Елен Герджиков разясни подробности за инфраструктурните проекти, като напомни, че градската управа няма да позволи промяната на предназначението на спортните бази по паркове и градини.

"Голямата ни цел със София - Европейска столица на спорта е да поставим основа на един устойчив модел, който да остане в полза на гражданите и гостите на града, искаме да продължим дейността дори и след 2018 година", каза още Герджиков, който е и председател на УС на Фондация "София - Европейска столица на спорта".

На срещата с медиите присъстваха още Андрей Ковачев - евродепутат и президент на консултативната група на ACES Europe и тримата легендарни олимпийци и големи шампиони - Екатерина Дафовска, Йордан Йовчев и Тереза Маринова, които са в Брюксел за да подкрепят София като евростолица на спорта. Всички те изтъкнаха ползата от подобни инициативи, които стимулират институциите да предоставят повече шансове на хората да бъдат активни, здрави и динамични.

По време на посещението си в Брюксел Йорданка Фандъкова обмени опит и мнения с колегите си от сходни европейски селища за добрите практики в областта на спорта и активния начин на живот.

След тържествената церемония, родните спортисти се отдадоха на сладки изкушения в столицата на шоколада.

До този момент шест български града вече са лауреати на престижните награда на ACES Europe: София получи титлата европейска столица на спорта за 2018, Пловдив, Бургас, Русе и Стара Загора бяха наградени за европейски градове на спорта съответно за 2014, 2015 и 2016 и 2017 г., а Банско е с отличието за "малко селище на спорта" за тази година.

София беше определена за Европейска столица на спорта за 2018-а преди три години, като решението беше обявено от оценителната комисия на организацията ACES Europе с мотивите, че "градът е добър пример за спорт за всички, като инструмент за подобряване на здравословния начин на живот, интеграцията и образованието, които са в основата на инициативата". С избора си през 2018 г., София се нареди до градове, които през изминалото столетие са доказали приноса си към развитието на множество спортове с провеждането на стотици национални и световни първенства на територията на тези градове.
Решението се базира на възможностите и намеренията на съответните населени места, като се приема, че спортът е фактор, който влияе върху развитието на обществото, подобряване качеството на живот, съдейства за доброто здраве и интеграцията на отделните социални общности.

За последните три години в подготовка на кулминацията екипът на София 2018 организира над 200 събития и активности, инициира редица инфраструктурни проекти и разгърна мащабна информационна кампания. В повече от 200 събития и активности, организирани по инициатива София - Европейска столица на спорта вече се включиха като участници, гости и зрители стотици хиляди за последните три години. Същевременно Столична община отделя все повече средства за спорт, включително за подобряване на спортната инфраструктура.