Знаците "Е 24", които предупреждават шофьорите за камера на КАТ за превишена скорост, вече са премахнати. И днес - и в двете посоки към граничните пунктове, ще има проверки за неплатени глоби - и на водача, и на пътниците. Всичко това е част от мерките за дисциплиниране на шофьорите и ограничаване на смъртните случаи на пътя.

През миналата година Пловдив беше на първо място по брой загинали при катастрофи. Какво е положението през тази година в Пловдив? Тази година в Пловдив се наблюдава друга тревожна тенденция - шофирането след употреба на алкохол, съобщиха от Пътна полиция, цитирани от БНТ. За първите шест месеца на 2016 година са образувани 191 дела срещу водачи шофирали след употреба на алкохол, а през това шестмесечие за 2017 делата вече са 238.

Атанас Илиев, говорител на Районна прокуратура - Пловдив: "Повече са и осъдените лица, тоест не само новообразуваните дела са повече, но и лицата, които сме предали на съд и вече са осъдени през шестмесечието, са 179 за 2016 и 206 лица тази година".

Зачестиха и случаите на прегазени на пешеходни пътеки от млади неопитни водачи, управляващи мощни автомобили. През април 19-годишният Асен Гюрганчев блъсна и уби на място по непредпазливост жена на пешеходна пътека на бул. "Шести септември". Само преди дни съдът му даде 3 години лишаване от свобода и отне книжката му за пет години.

Ботьо Гиргинов, Пътна полиция Пловдив: "Данните са категорични, че за изминалия период от началото на годината до 30 юни 2017 година в Пловдивска област са възникнали общо 100 тежки ПТП-та с участието на пешеходци, при които са загинали 7, а са ранени 98 участници". Изследване показва, че най-опасно е да се пресича сутрин и вечер, когато движението е най-натоварено. От прокуратурата предупреждават, че ще бъдат безкомпромисни към нарушителите на Закона за движение по пътищата и всеки ще си понесе последствията.

За да може нарушителите да понасят отговорността си ефективно, от един месец полицейските коли са оборудвани и с принтери –така шофьорите се санкционират на място. Пътните полицаи пък вече проверяват и пътниците за задължения към пътна полиция. Фишове се издават само за нарушения, за които не се отнемат контролни точки. За шофиране без колан, например, се съставя акт.