Литва прекрати използването на здравни Covid сертификати въпреки устойчиво високото равнище на зараза с коронавирус в страната, предаде DPA. От днес вече не е необходимо да се представя т.нар. зелен паспорт за ваксинирани или преболедували лица, които искат да посетят ресторанти, магазини, културни или развлекателни събития.

В същото време отпадна изискването хора с определени професии - в здравеопазването и образованието, да си правят редовни тестове за коронавирус, предава DPA.

Литовското правителство обаче, въведе някои нови изисквания. Те включват и това всеки клиент да разполага с 15 квадратни метра пространство в търговски обект.

По-строги правила все още важат за ресторанти и обществени събития. Задължителните предпазни маски, социалната дистанция и хигиенните изисквания също остават в сила.
Според здравното министерство ваксинационният сертификат в началото е изиграл важна роля в сдържане на пандемията от коронавирус.

Успоредно с разпространението на особено заразния вариант омикрон обаче, има риск от зараза както за неваксинирани, така и за ваксинирани и преболедували, което означава, че ефективността на ваксинационните сертификати е значително намалена.

Правителството не изключи повторно въвеждане на зеления паспорт, ако се наложи. Литва го въведе в дигитална форма през май 2021 г. Оттогава Covid сертификатът е бил изтеглен от над 2 милиона души поне веднъж и повече от 13 милиона пъти общо.

В Литва, както и в много други държави, вариантът омикрон на коронавируса увеличава разпространението си. От близо 3-милионното население на Литва регистрираните случаи са 740 000, а починалите с Covid са 7900.

Междувременно премиерът на Австралия Скот Морисън заяви, че отварянето на границите на страната за туристи от чужбина не е много далеч във времето и че следващата седмица парламентът ще обсъжда темата, предаде Ройтерс.
Държавата затвори границите си за пристигащи от чужбина през март 2020 г. През последните месеци тя колебливо ги отваря отново за свои граждани и постоянно пребиваващи лица, квалифицирани мигранти, чуждестранни студенти и някои сезонни работници. През януари т.г. Морисън израз надежда, че границите може да бъдат изцяло отворени до Великден.