Благодарствен ден и курбан за здраве. Така премина 2-ри септември в пловдивското село Каравелово. На този ден бе отбелязана една година от бедствието, сполетяло селото. Денят за курбан е била избран съвместно от кметицата на селото Славка  Червенкова,  ръководството на Общината  и хората. Именно с него всички изразиха благодарността си, че къщите им са останали по местата си и всички от селото са живи след преживения ужас.

В интервю за TrafficNews кметицата на селото разказа за изготвените изненади на 2-ри септември към жителите на Каравелово, както и за изминалата година в селото.

„Едната изненада бе алея на занаятите. От пет години имаме център на занаятите, в който обучаваме деца на тъкане и дърворезба. През тазгодишните курсове,  децата изработиха страшно много сувенири, тъкаха малки пътечки , като те сами пожелаха да ги изложим на пазар и средствата да бъдат дарени на детската градина, за да се купи лаптоп и принтер”, разказа Славка  Червенкова.

Тя добави, че в селото е изработена алея, която се нарича  „Алея на спомените”. Тя представлява наредени снимки от различни етапи на наводнението, заснети от  Светозар Янков. „Другото различно, което решихме да направим е камък, на който ще бъде поставена изработена плоча- дарение, а след като бъде построен  постоянният мост на улица „Георги Димитров” този камък ще бъде преместен там”, заяви кметицата.

 Червенкова разказа,че  върху плочата ще бъде поставен гербът на Каравелово, а текстът, написан отгоре, ще бъде: „Благодарност от каравеловци към всички доброволци, дарители и институции, които помогнаха за възстановяване на селото ни, след наводнението на 2-ри септември 2022 година.” Тя добави, че  това ще е нещо, което ще напомня за имената на всички, които са помогнали.

Изненадите не свършват до тук. Кметицата на селото разказа и за благодарствена стена, на която всеки, който желае от пострадалите, може да напише имената на оказалите му помощ. След което листовете ще бъдат ламинирани и ще бъде направена книга, която ще се постави до изработения камък. „Тези хора го заслужават, каза още Червенкова.

-Какво се промени в село Каравелово през изминалата година? Какво е завършено до този момент?

-Това, което успяхме да завършим и скоро да открием е детската градина в селото. Това е едно от най-важните неща. Ние държахме да си я запазим и за щастие успахме. Катерушките в двора са възстановени от дарение. Едната част е направена по проекта, едната част от дарения.

Нашата група се казва „Детелина”, филиал към карловска детска градина. При откриването ще започнем с тринадесет деца, но се надяваме, че ще станат повече. Другото, което  към момента сме възстановили е електрозахранването и водоподаването към спортната залата, тъй като на самия стадион имаше огромни щети след потопа. Остана да се заравни, затреви, и да се огради. Там също се работи усърдно.

-Какво предстои да бъде възстановено?

-На този етап възстановяваме две улици- „Георги Димитров” и улица „Владимир Ленин”. В момента е започнало асфалтиране по улица „Георги Димитров” . До средата на септември същата улица и улица „Владимир Ленин” трябва да са напълно приключили- с поставени тротоари и асфалтирани.

След това предстои да се започне временния мост,  който трябва да се премахне и да се застрои постоянен такъв.  Предстои и ремонт и на моста на улица „Владимир Ленин”, който в момента е единствен- до ракиджийницата.

-Жителите на Каравелово споделят, че в момента улиците в селото са изключително прашни. Как ще коментирате това?

-Разбирам ги. Фирмата, която работи искаше да затворим цялата улица „Владимир Ленин”, за да може по-бързо да свърши ремонтът. Това е хубаво, но ние просто няма от къде да минаваме. Автомобилите могат да минават по временния мост, но автобусите е невъзможно , както и пожарни или линейки ако се наложи. 

Аз много искам за миг всичко да е оправено, но трябва време. В момента главната улица почти до училището е асфалтирана. Мисля, че ще спазим сроковете до средата на септември.  Предстои и асфалтиране на улица „Еделвайс”- това е улицата, която води към детската градина и стадиона. Предстои също така да се възстанови двора и оградата на читалището.

-Има ли каравеловци, които са напуснали селото след инцидента на 2-ри септември  и вече не живеят в Каравелово?

-Всички от нас преживяхме стрес, но нямаме хора, които са напуснали селото за перманентен период.  Имахме каравеловци, които бяха настанени на квартири до преди месец, но всички се завърнаха по домовете си и лека полека започнаха с възстановяването им.  Просто от държавата няма средства и  трябва по един или друг начин да се справят сами.

-Кога смятате, че селото ще върне стария си облик?

-Поне още две години ще са ни нужни, дори и повече. Всичко опира до средства, колото и да искаме да оправим всичко, а тези, с които разполагаме са ограничени.

-Вие лично като кмет на село Каравелово как се справихте с тази трагедия? Трудно ли Ви беше?

-Първоначално ми трябваше време, за да осъзная какво се е случило.  Бедствието  ме завари точно на моста на улица „Владимир Ленин” и  моите работници ми сигнализираха, че  е паднал мостът на улица „Георги Димитров” . След това пред очите ми и този на „Ленин”  поддаде. По време на трите вълни аз бях на място. Дори две нощи изкарах от другата страна, защото нямаше как да се прибера до дома си.

Трудно беше, никой не можеше да предположи какво ще предизвика тази силна вода, все пак това не се е случвало повече от 100 години. Първоначално хората бяха много изплашени. 24 часа нямахме ток, вода, нямахме връзка, паднаха батериите на телефоните ни, никой не можеше да се свържи с близки. На мен ми се обаждаха хора, за да питат как са родителите им и къде се намират.

Разбирате ли колко трудно ми беше да преживявам тези съдби. Защото ти няма как да спасиш толкова много хора, това са 160 имота. Просто съм благодарна , че детската ни градина започваше от 15-ти септември  и това спаси дечицата. Защото първият етаж, където се обучаваха децата беше извлачен.

-В заключение на всичко какво бихте казали?

Преминахме през всичко. На тези, които ни помагаха мога да кажа едно огромно благодаря и един огромен поклон. Аз обичам да казвам, от една стара приказка, която е казвала баба ми-„Който добро  прави, добро намира”.

Година след потопа в Каравелово: Какво се промени и как живеят хората?Опустошителните наводнения оставиха след себе си апокалиптични гледки и разрушени домове

Баба Мария година след наводнението в Каравелово: С инсулт и съборена къща, но с надежда за градина и животниЛичната история на сама жена, едва оцеляла след наводненията

 

 Галерия от село Каравелово: