Мегаделото за скандала с опита за износ на 1200 румънски агнета към Турция завърши с осъдителна присъда и от Апелативен съд. 

Мегаделото за далавера с 1200 агнета край Пловдив завърши с няколко присъдиЕксветеринар №1 Светлозар Василев отнесе 1 година условно, фермерът Петко Държиков ще лежи 3 години в затвора

Пред Темида беше изправен бившият шеф на Областната агенция по безопасност на храните Светлозар Василев. Заедно с него за далаверата за над 184 хиляди лева бяха съдени и бившият главен ветеринарен инспектор на община Садово Йордан Йорданов, Петко Държиков, в чиято ферма са намерени контрабандните агнета, и частният ветеринар Васил Деведжиев.

Бившият шеф на Агенцията по безопасност на храните в Пловдив д-р Светлозар Василев беше признат от съда за виновен за това, че е съставил удостворение за регистрация на фермата, в което е имало неверни данни. Василев получи присъда от една година затвор условно с 3 години изпитателен срок. Освен това той няма да може да заема служба в системата на БАБХ в срок от 2 години.

Василев бе оневинен по обвинението, че не е изпълнил и нарушил служебните си задължения през месец май 2012 г. Съдът го оневини и по обвинението, че е бил съучастник в планираното изнасяне на 1200 агнета, родени в Румъния, към Турция чрез използване на документи с невярно съдържание. Сред тях – митническа декларация, ветеринарномедицинско свидетелство и други документи, според които животните не са от Румъния, а от България.

Ветеринарният инспектор Йордан Йорданов беше признат за виновен за това, че е съставил невярни документи за предаване на ушни марки за агнетата. Той обаче ще трябва да плати само глоба от 2000 лева. По обвинението, че не е изпълнил или е нарушил служебните си задължения, Йорданов също бе оправдан. Освен това той е оправдан и по обвинението, че е бил заговорник в плана за износ на животните.

Третият подсъдим – ветеринарният лекар Васил Деведжиев, бе признат за виновен, че е улеснил съставянето на документи с невярни данни. Той ще трябва да плати глоба в размер на 5000 лева.

Последният обвиняем – собственикът на фермата Петко Държиков беше признат за невинен за това, че е склонил бившия директор на БАБХ-Пловдив Светозар Василев да наруши служебните си задължения. Съдът обаче призна Държиков за виновен за това, че в землището на село Караджово се е подготвял да изнесе 1200 агнета, родени в Румъния, към Турция чрез използване на неверни документи, според които животните са от България. Подсъдимият Петко Държиков получава присъда от общо 3 години в затвора, като това е най-тежкото от наказанията му. Той ще излежи присъдата си при първоначален общ режим.

След протест на Апелативна прокуратура, Светлозар Василев е получил осъдителна присъда на втора инстанция. 

Пловдивският Апелативен съд е потвърдил първоинстанционната присъда в частта, с която Василев е осъден за това, че на 03.05.2012 г. в качеството си на длъжностно лице, – директор на „Областната дирекция по безопасност на храните“ гр. Пловдив, в кръга на службата си е съставил официален документ, в който е удостоверил неверни обстоятелства, че Събирателен център за ДБЖ е одобрен от комисия, назначена с негова заповед, с цел да бъде използван документа като доказателство за тия обстоятелства.

Апелативен съд – Пловдив е определил на Василев за трите престъпления едно общо най-тежко наказание от 2 години „лишаване от свобода“, отложено с 4 години изпитателен срок, както и лишаване от право да заема длъжност в БАБХ за срок от три години, считано от влизане на присъдата в сила. 

По същото наказателно производство е осъден и Петко Държиков. Той получи  общо най-тежко наказание 3 години лишаване от свобода, отложено с 4 години изпитателен срок. 

По същото наказателно производство фактически са осъдени Йордан Йорданов, главен инспектор в отдел „Здравеопазване на животните“ при Областна дирекция по безопасност на храните и  Васил Деведжиев, които получиха по 8 месеца условно с изпитателен срок от 3 години, за всеки един от тях. 

Първоначално обвинителния акт спрямо четиримата е бил внесен в Окръжен съд – Пловдив, след което делото е разгледано от Апелативен съд – Пловдив, който е потвърдил оправдателна присъда на първата инстанция на Директора на Областната дирекция по безопасност на храните по чл. 282 ал. 2 от НК, чл. 242 ал. 9 от НК, преквалифицирал е престъплението по чл. 311 от НК и е прекратил за последното наказателното производство, поради изтекла давност. Съдът се е произнесъл и по отношение на другите подсъдими, като е потвърдил първоинстанционната присъда  в останалата част. Присъдата е била протестирана от Апелативна прокуратура – Пловдив. С решение на Върховния касационен съд, от месец юни 2019 г., е уважен протестът на АП-Пловдив. Делото е върнато за ново разглеждане на Апелативен съд – Пловдив, който на 7 април 2021 г. е постановил горепосочената присъда.

Присъдата на Апелативен съд – Пловдив подлежи на протест и обжалване пред ВКС.