Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България изразяват своето учудване от поредния опит за грубо изкривяване на данните за ползите от намалената ставка ДДС за сектор ресторантьорство.

В откровено организирана от НАП атака с изопачени данни се твърди, че при 4.6 млрд. лв. оборот през 2022 г. са внесени едва 7 млн. лв. ДДС.

Данъчното законодателство обаче е обвързано и ефектът от намаленото на 9% ДДС води до общо увеличение от преки данъци в размер на 132 млн. лв. за 2022 г. в сравнение с 2019 г. Това става ясно от елементарна коректна справка дори от изопачено представените от НАП данни, допълват от бранша.

А изопачаването идва от факта, че в представените от приходна агенция данни в зависимост от изгодата им в различни части на таблиците им са събирани дейности с различна ставка на ДДС. От справката за 2022 г. липсват приходите от около 7700 луксозни обекта в хотелите, които обаче са отчетени за 2019 г. За 2022 г. не са включени малките заведения, които не са регистрирани по ДДС заради по-ниски обороти, но съставляват огромна част от бранша.

А финансовият министър Асен Василев твърди, че ДДС за ресторантите ще остане 9%, ако се изсветли браншът. Министерският съвет прие на извънредно заседание законопроектите за изменение и допълнение на данъчните закони. 

“Що се отнася до ставката на ресторантьори и хотели, получихме доста предложения от техни организации за това да се въведат пос терминали задължително във всички заведения с две, три, четири и пет звезди, като само най-малките да бъдат освободени“, каза Василев. Той припомни, че данъчните закони бяха публикувани за обществено обсъждане още в края на септември.

Промените предвиждат и заплатите на заетите в по-големите ресторанти и хотели да бъдат изплащани по банков път. Предлага се и да се въведат минимални ставки за персонала, които да са по-високи от минималната работна заплата. "Най-ниските длъжности започват от 1000 лева и вървят съответно нагоре, което да изсветли трудовите доходи“, обясни Василев. Ако тези промени бъдат приети, то тогава данъчната ставка за ресторантьорите ще остане 9%, тъй като хазната ще събере по този начин повече средства, отколкото при увеличаване на ДДС, посочи финансовият министър.

“Там изборът е на парламента – дали да приеме пакета мерки за изсветляване, или да приеме 20-те процента“, каза Василев. 

Данъчните изменения предвиждат и заведения с оборот под 100 хил. лв. да преминат към патентен данък, а приходите от данък печалба да се насочват директно към общините. "По този начин общините ще имат допълнителен източник на приход“¸ обясни министърът.

БАЗ и СЗБ разполагат с точен анализ на ползите от намалената ставка, който ще бъде представен пред Парламентарната комисия по бюджет и финанси както и на парламентарно представените партии. "Материята наистина е сложна и ние вярваме, че в Парламента ще се срещнем в професионалисти, които разбират от нея и няма да се мъчат да я изопачат в полза на неясна изгода – да ощетят бюджета, за да навредят по някаква причина на сектор ресторантьорство", коментират още ресторантьорите.