Конституционният съд единодушно отмени текстовете от Закона за политическите партии и Изборния кодекс, които дават възможност партиите да се финансират от дарения от юридически лица и еднолични търговци, предаде 24 часа

КС обяви, че текстът, който казва, че собствените приходи на политическите партии са приходи от дарения от юридически лица и еднолични търговци, е притовиконституционен. Също така на основния закон противоречат още тестовете, които дават възможност партиите да създават и водят публичен регистър, в който се вписват даренията.

Освен това КС отменя израза "може да" от чл. 23 от закона за партиите, който казва, че "политическите партии може да се финансират от собствени приходи и от държавна субсидия. Докладчик по делото е Георги Ангелов. То е от 2019 г.

"Финансирането на партиите от юридически лица и еднолични търговци единствено при сега предвидените в закона ограничения е в несъответствие с конституционно допустимото", казват съдиите.

Те посочват още, че "възможността за пряко или косвено финансиране на политически партии от държавата и общините извън определеното в закона бюджетно финансиране, е конституционно недопустимо".

"Към изложеното се добавя и фактът, че законът позволява неограничени по размер частни дарения на политическите партии от юридически лица и еднолични търговци. По този начин се нарушава чл. 11, ал. 1 и ал. 3 от Конституцията в изискването му при изразяването на политическата воля на гражданите партиите да бъдат поставени в справедлива конкурентна среда. Системата на финансиране трябва да гарантира, че всички партии са в състояние да се съревновават при равни възможности, което осигурява политическия плурализъм и създава гаранция за ефективното функциониране на демократичните институции", аргументират се съдиите.

КС единодушно е на мнение, че "възможността партиите да се финансират от частни източници следва да е съпроводено от ограничаване на размера на финансиране, което може да бъде предоставено от отделен дарител".

"Само така правната уредба може да гарантира политическия плурализъм. Разрешаването на неограничени дарения от юридически лица и еднолични търговци при единствено предвидените минимални законови ограничения (чл. 24 ЗПП и чл. 168 ИК) не създава такива гаранции", смятат съдиите.