Пловдив ще се опита да се присъедини към Световното културно наследство на ЮНЕСКО с три обекта, обединени под едно наименование.  Досега бе анонсирано, че ще кандидатстваме за световната организация с Голямата базилика, върху която се работи активно. Кметът Иван Тотев обаче обяви, че идеята е градът ни да кандидатства с „Мозайките на Пловдив”. Така освен Голямата базилика, в проекта ще бъдат сложени Малката базилика и обекта в подлез „Археологически” - Тракарт.

Първата среща ще бъде на 13 ноември в Париж. Там ще бъде Иван Тотев и заместникът му Александър Държиков, представители на „Америка за България” и българският посланик. Тогава ще бъде направена самата презентация на трите обекта пред световната организация. Тази среща ще има по-скоро „политически” характер, обясни градоначалникът. Седмица по-късно на 20 ноември ще има второ представяне. Тогава пловдивска делегация с археолози и реставратори, оглавявана от зам.-кмета Стефан Стоянов, ще покажат мозайките в детайли.

Самото кандидатстване трябва да се случи през март в Лондон.

Голямата базилика е най-мащабният културно-исторически обект, който се прави в цяла България. Целият проект струва близо 15 милиона лева, като 50 % са от „Америка за България”, а останалите от бюджета на Община Пловдив.

Находките, които са намерени на обекта дават и друго измерения на историята на Пловдив. От разкопките става ясно, че храмът е построена през първата половина на IV век, което означава, че е от Константиновите базилики.

Голямата Базилика, чиято реконструкция ще започне скоро, ще нареди мозайката на туристическия маршрут на Пловдив.

Той ще започва от площад „Централен” и Античния Форум, ще мине през Одеона, а след това се предвижда връзка с входа на Голямата Базилика. Ухото, което свързва „Княгиня Мария-Луиза” с Тунела, ще се превърне в площадно пространство, под което ще има подземен музей с мозайките от Базиликата.

Общината ще облагороди цялото пространство между Голямата и Малката Базилика, като по този начин туристическият маршрут ще бъде и пешеходен.  Близо до последния обект е Източната Порта, която работа трябва да започне през следващите години.

Голямата Базилика в Пловдив е с 300-400 години по-ранна от тази в Плиска и по-голяма от нея с може би около 2000 квадратни метра. Очаква се до 2019 година обектът да бъде завършен.