Има много хора, които боледуват втори път от коронавирус и то по-тежко. Няма траен имунитет при тази инфекция, заяви председателят на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари и заместник-председател на Столичната колегия на Българския лекарски съюз д-р Миндов по БНР.

По думите му или ще трябва да се ваксинираме периодично, или да боледуваме периодично. Според него всеки трябва да направи избор кое от двете предпочита. Д-р Миндов каза още, че интересът към всякакъв вид ваксини спада.

"Хората се объркаха и се колебаят, но лично аз съм спокоен, че тези с първа доза "Астра Зенека" си поставиха и втора доза от същата ваксина. Интерес към нея обаче няма от март месец, когато беше временно спряно поставянето ѝ. При другата векторна ваксина на "Янсен" няма такава стигма и има повече желаещи да се имунизират, защото е еднодозова", обясни общопрактикуващият лекар. Той увери, че няма информация от колегите си за тежки нежелани реакции, към която и да било ваксина срещу коронавирус.

По думите му трябва да се вземат мерки, за да се активизират хората, тъй като проблемът с недоверието към ваксините е психологически. Той обаче заяви, че личните лекари не могат да бъдат активна страна в този процес, тъй като имунизациите са доброволни. Според него ролята на личния лекар е по-скоро да съветва пациентите с хронични заболявания каква ваксина да си поставят и кога да се имунизират преболедувалите.

Като неизпълнимо от личните лекари Миндов определи изискването те да подадат подробни таблици с данни за преболедувалите пациенти с коронавирус. Има подадени отчети към институциите, откъдето тази информация може да се извлече коректно, отбеляза той.