От 1 април България вече няма да е в ситуация на извънредна епидемична обстановка. Решението беше взето преди дни от Министерския съвет и формирано в резултат на едномесечни дискусии. Отпадат въведените в страната противоепидемични мерки.

От 1 април пада също мораториумът върху цените на ток и парно за домакинствата. Минималната работна заплата пък става 710 лева, както и майчинството. 

От 1 април отпада изискването за задължително носене на защитна маска за лице на обществени места, спазването на физическа дистанция, ограниченията в броя на лицата, които могат да посещават едновременно обекти на закрито, ограниченията при посещение на присъствено обучение, забраната за свиждания в болниците и заведенията за социални услуги. От същата дата спират работа COVID-зоните.

За срок до три месеца след отмяна на епидемичната обстановка остава възможността НЗОК да заплаща на изпълнителите на медицинска и дентална помощ средства за работа при неблагоприятни условия, както и продължава действието на експертните решения на ТЕЛК и НЕЛК за определяне на трайно намалена трудоспособност и степен на увреждане.

Според Главния държавен здравен инспектор Ангел Кунчев и след отпадане на извънредната обстановка е силно препоръчително носенето на защитна маска за лице в градския транспорт, лечебните заведения, както и когато има струпване на много хора на открито.

От 1 април остава в сила изискването за предоставяне на цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация, преболедуване или отрицателен резултат от PCR или антигенен тест или аналогичен документ на граничните пунктове.

Според приетите на първо четене промените в Закона за здравето след отпадането на извънредната епидемична обстановка, при нужда, министърът на здравеопазването по предложение на главния държавен здравен инспектор, ще може да въвежда противоепидемични мерки на територията на цялата страна или за отделна област.

Мерките, които ще могат да се въвеждат след отмяната на извънредната епидемична обстановка, са от общ характер, като спазване на дистанция, дезинфекция, носене на защитни маски на определени обществени места, имунизационни кампании, разкриване на пунктове за имунизация и др.

При необходимост ще могат да се въвеждат здравни изисквания за пристигащите в страната лица, като например документи за ваксинация. В законопроекта изрично се посочва, че не може да се налага забрана за влизане в страната и ограничаване на придвижването на територията й, както и временно затваряне на обекти от обществено значение и/или други обекти и услуги, предоставени на гражданите. 

Чрез промени в Закона за НЗОК се предвижда три месеца след края на извънредната обстановка Министерството на здравеопазването да продължи със субсидиите за болниците за поддържане на тяхната готовност за оказване на медицинска помощ на пациенти с доказана коронавирусна инфекция.