Ако по този начин се гласува по важни теми, аз не виждам с какво мога да съм полезен в този кабинет. Такова решение създава пълен хаос в цялата бюджетна процедура и трябва да се започне отначало.

Така вицепремиерът по социалната политика Ивайло Калфин коментира изненадващите промени по отношение на размера на максималният осигурителен доход и позицията на ГЕРБ за запазване на размера му на 2400 лева.

„Ще бъде скандално, ако не се подкрепи внесеният от правителството текст (увеличение от 2400 на 2600 лв., б.р.). Той е обсъждан с тристранни партньори, обсъждан е в комисия, в правителството. Не могат да се правят импровизации", отсече още Калфин.

Социалният вицепремиер обясни, че веднага след гласуването е разговарял с председателя на парламента Цецка Цачева, която му е обяснила, че този член не е гласуван окончателно, защото до момента са гласувани само отделните предложения, но не и членът в неговата цялост.

„Ако все пак текстът окончателно бъде приет, цялата процедура трябва да започне отначало", отбеляза Калфин. По думите му, трябва да бъде изгласуван отново както бюджетът на НЗОК, така и всички приети до този момент членове на бюджета на ДОО.

„Така просто не може да се работи", заключи вицепремиерът.

След неочаквано предложение на депутата от ГЕРБ Делян Добрев с гласовете на ГЕРБ, ДПС и Българския демократичен център бе прието максималният осигурителен праг да не се повишава на планираните 2600 лв., при които е разчетен бюджетът, а да остане на сегашното ниво от 2400 лв.

Според вицепремиера и социален министър Ивайло Калфин това ще отвори дупка от 30 млн. лв. в държавното обществено осигуряване и ще се наложи прекрояване на вече приетия бюджет на здравната каса.

Малко по-късно управляващите се отказаха и от намерението си да вдигнат минималния месечен осигурителен доход за земеделците от 240 на 420 лв., а решиха увеличението да е 60 лв. като задължителната сума, върху която селските стопани ще са длъжни да се осигуряват става 300 лв. Това също ще се отрази върху планираните приходи в държавното осигуряване.

Срещу рязкото увеличение на фермерските осигуровки бяха както земеделският министър Десислава Танева, така и ДПС, чийто лидер Лютви Местан изчисли, че фермерите дори ще трябва да вземат заем от 103 лв., за да си платят осигурителните вноски.

В рамките на дискусията Дора Янкова от "БСП лява България" обясни, че предлагат минималният осигурителен праг за земеделски производители да се запази на 240 лева. Хасан Адемов от ДПС от своя страна също изрази подкрепа за запазване на осигурителния праг, защото през годините е имало достатъчно неясноти по статута на земеделските производители. "В момента няма единен регистър на земеделския производител в България”, подчерта той.

Менда Стоянова от ГЕРБ в изказване аргументира внесеното предложението като обясни, че със сега действащия вариант минималната пенсия, която се получава в България, е 154 лева, а от 2015 тя ще бъде около 157 лева. "За да може един човек да получи тази пенсия, той трябва да се осигурява адекватно”, коментира Стоянова.

Все пак тя се съгласи, че скокът от 240 на 420 лева е много голям и драстичен.

"Тази година 300 лева, а следващата на такъв размер, който да осигурява минималната работна заплата”, каза още Менда Стоянова.

 

TrafficNews.bg