Днес на 6 ноември се отбелязва Архангелова задушница. На Архангелова задушница се почитат ангелите, а на задушница се отдава почит към починалите роднини, приятели и близки хора. Пада се два дни преди големия празник Архангеловден. На Задушница не се върши домакинска работа ‐ чистене, пране, шиене, а само се приготвя храна.

Тя се нарича още Рангелова задушница, Хрангеловото одуше и е една от трите най-големи задушници според православния календар. На задушница посещаваме гробовете на близките ни, които са ни напуснали. Почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя.

В миналото най-възрастната жена преливала гроба с червено вино. Ритуалът по преливане на вино започвало от мястото, където е главата на покойника в посока наляво - правило се три кръга по края на гроба. Върху гроба на починалите палим свещ, която е символ на нашата вяра, а пламъкът напомня за безсмъртието на душите. Тамянът пък символизира чистата молитва, цветята - добродетелите на починалия.

Отбелязва се в първата събота преди Архангеловден, защото съботата е отредена за ден на покойниците. В православните храмове се прави Обща панихида за починалите, молим се за душата на мъртвите и палим свещ, а по-късно се правят общи трапези.

Голямата задушница, е последната за годината и на общата трапеза на гробищния парк се поставят седем различни ястия, за да „чуят“ благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости.

Слага се първата хапка на земята, а първата глътка вино се излива, не се пие и споменаваме починалите с думите "Бог да прости".
Също така се правят помени, раздавки или подавки, като се раздават на близки, комшии, роднини, хората на съседните гробове и всеки, който е наблизо.

В раздавката за Архангелова задушница присъстват житото, което символизира възкресението, а хляба и виното са, за спомен на Христовата жертва за нас. Раздават се и вино, варено жито, питки , пилешко, агнешко или въобще месо, дребни сладки, бонбони, ябълки и други плодове и кекс.