Този мораториум просто даде възможност на новото правителство да влезе за тези три месеца и да направи пълен анализ. Аз незная дали тези цени на газа са най-добри, какво се случва с азерския газ, защо той не влиза в калкулацията на цената на парното. Ето тези неща трябва да ги разберем преди да вдигаме цените на крайните потребители.

Това заяви в Брюкел премиерът Кирил Петков, който е на първата си задгранична визита след встъпването в длъжност.

Най-лесното до сега винаги е било "давайте домакинствата да плащат за всичките проблеми". Ако видим, че системата продължава да се дисбалансира, тогава в края на март ще трябва да има някаква ревизия на цените. Но не можем без анализ, само защото така някой е препоръчал в средата на зимния сезон софиянци да плащат с 30% повече за парно, другите хора в България да плащат с 11% повече. Не е добре в деня на клетвата ни точно в този момент да се решава за вдигане на цените. Това ми изглежда като политическо движение, което не е конструктивно за българските домакинства. Надяваме се да намерим някакви спестявания, така че и да има увеличение на цените, то да не е в тези граници, заяви още министър-председателят.

Петков беше категоричен, че няма да има хора, които да бъдат на режим на тока.

Той съобщи, още, че Планът за възстановяване и развитие след като внесем промени ще бъде входиран в ЕК отново след като бъдат направени корекции. Искаме да помислим по най-добрия начин за енергийната система, когато говорим и за паро-газовата централа, нашето правителство трябва да използваме този момент да оптимизираме онова, което е най-добро за България. Дори и да се забавим с няколко седмици е по-добре, за да може да си свършим работата. Защото само веднъж ще имаме шанс да ни се даде 10% от БВП-то просто ей така. И по-добре да сме ги използвали по най-добрият начин, подчерта премиерът.

По темата с ваксините, Петков заяви, че имунизацията трябва да върви с бързи темпове ако не искаме да има вълна, предизвикана от Омикрон. "Аз днес научих, че тази вълна се очаква много по-рано отколкото мислихме. Може да е средата на януари, аз се надявах да е в края на януари. Затова тези дни могат да се окажат много ценни. Аз не случайно подписах заповедта за зелени сертификати в МС, мисля че министърът на образованието също ще издаде такава заповед за МОН. Едновременно трябва да направим работни групи с лекари, които не са вирусолози, за да кажат те на хората със странични заболявания дали има нужда да се притесняват от ваксинация.

Очаквайте още подробности.