„Казаха ми, че ако имам проблем с Гроздан Караджов, имам проблем директно със Слави Трифонов, защото Караджов е един брокер“ – това каза премиерът Петков по повод раздора в управляващата коалиция.

По думите му е имало пълна координация между лидерът на „Има такъв народ“ и неговите министри, които му рапортували всеки ден.

"Нека да върнем календара назад. Първият голям проблем беше когато от АПИ искаха да похарчат един милиард и 100 милиона безконтролно. Ние тогава казахме - не може да е безконтролно, трябва да мине през проверка и санкция на парламента Всичките фирми, които бяха строили по времето на Борисов, бяха правили до голяма степен основни ремонти под предлога, че правят само леки поправки на пътната настилка. Искахме комисия да види всички тези ремонти. Те (б.р. от ИТН) казаха - не ни се месете, регионалното министерство (б.р. оглавявано от Гроздан Караджов, излъчен от ИТН) е наше. Но то не е тяхно, а на държавата и ние няма да си затворим очите и някой да похарчи милиард и сто милиона държавни пари. Затова преди контролната функция ще платим само половината пари. Те много се ядосаха. Следващото нещо бе с БНБ. Заявихме им, че не вярваме на добрата репутация на Каримански за тази позиция (б.р. гуверньор на БНБ) и сме готови да ви дадем ваша кандидатура, но около която всички да се обединим. Отговориха ни - "Не, това е единствената кандидатура, която трябва да се случи".

Това каза премиерът Кирил Петков в предаването "Лице в лице" по Би Ти Ви по повод днешното изявление на Слави Трифонов, че от ИТН напускат управляващата коалиция.

"Продължаваме промяната има само една червена линия и тя се нарича "корупция" и всеки път, когато някой се доближеше до тази линия ние казвахме "не". От наша гледна точка имаше опасност този човек (б.р. Каримански) да не изпълни ролята на един истински гуверньор на БНБ. Пак се обадих на Трифонов и му казах - друг кандидат - ваш, просто да сме съгласни около тази кандидатура, каза ни "не". От този момент спряхме комуникацията с него, той спря да си вдига телефона. През цялото време се опитвахме да водим диалог, защото това не е лична работа, 7 милиона човека разчитат на нас. На срещата с папата в Рим отидох при Тошко Йорданов и му казах: "Време е да почнем да говорим". Единственият отговор, който получих, бе "Аз не съм оторизиран да говоря с вас" - допълни той. 

"Дойде времето за актуализация на бюджета и г-н Караджов каза: "Искаме в тази актуализация да сложим допълнителен бюджет от 3 милиарда и 600 милиона. И като попитахме за кои компании трябват тези пари - за същите тези компании, които г-н Рашков разследва, които изнасяха пари в торби. И ние казахме - е, не, няма как да се случи така, че 6 милиарда от парите на данъкоплатците да отидат там. АПИ никога не е имала такъв бюджет. Казахме - искаме тази актуализация да отиде за пенсии, за млади семейства с деца, за ДДС на хляба и за намаляване на цената на горивата. Днес трябваше да се внесе актуализацията на бюджета през Народното събрание и ние казахме - бюджетът е такъв, както ние го заявихме, без тези 3 милиарда и 600 милиона допълнителни средства за същите строителни компании. Не знам как АПИ може да похарчи такива средства. Караджов казваше - не се притеснявайте това си е мой проблем, аз ще ги похарча тези пари. Заявихме му, че това е безпрецедентен бюджет. Днес когато внесохме актуализацията в Министерски съвет, Караджов стана и си тръгна. Знаехме стила на Слави - играе силово, не му пука какъв ще бъде резултатът за тази държава и народ. Видяхме му коментара - ами това не изглежда сериозно - 7 милиона човека да разчитат на този анализ, който направи. Ние си казахме - въпреки всичко те ще се върнат на масата, защото никой отговорен политик не може да пусне държавата в такава спирала. И в 3 и половина виждаме - Слави изтегля министри. Първо той не разбира от финанси", добави премиерът.

"Моята теза, е че тези хора влязоха в политиката, за да се опитат да вземат едни обществени поръчки пред АПИ. Когато тези поръчки не се случиха по начина, по който се надяваха, те решиха, че няма смисъл да са в това управление. И излязоха, без да им пука нито за народа, нито за правителството, нито за ситуацията. Направиха го така, както може един певец, който няма никаква отговорност към България, да го направи. Надявам се обаче, че сред депутатите им има хора, на които отговорността им пред държавата е по-важна", категоричен бе Петков.

И допълни на въпрос на Цветанка Ризова дали от ПП ще потърсят за подкрепа ГЕРБ, ДПС или "Възраждане" : "Ние не можем да работим с ГЕРБ във формат, в който Бойко Борисов стои отзад, пуши пурата. И да преговаряме с тях - няма как да стане. За ДПС - докато Делян Пеевски е на първа линия, това също е пълен абсурд".

"Моята надежда е да има 12 отговорни независими депутата от ИТН, които да застанат до нас и да кажат - държавата е по-важна и да не са толкова безотговорни колкото техния лидер", заключи той.

„Тези хора бяха в политиката, за да вземат едни обществени поръчки през АПИ. Когато не се случиха по този начин, те решиха, че няма смисъл да са в това управление и излязоха. Без да им пука за народа, правителството и ситуацията“, допълни премиерът.

Премиерът изрази надежда, че 12 човека от „Има такъв народ“ ще изберат да застанат на страната на народа и ще подкрепят решенията на правителството в зала, въпреки волята на партията и нейния лидер Слави Трифонов.

Петков благодари на лидера на БСП Корнелия Нинова, която подкрепи правителството и идеята Бойко Рашков да поеме КПКОНПИ. „Вярвам, че ще видим същата пресконференция от „Демократична България“, каза той.

На въпрос как биха се разпределили тези постове, Петков отговори, че иска първо да види дали ще има хора с национално отговорна позиция от ИТН.