Как се промени животът в Русия след налагането на строги икономически санкции на страната? Репортерът ни Светозар Костадинов разговаря с двама българи, които от години живеят в Русия.

Няма паника сред руснаците за презапасяване със стоки, казва Добромир Славов, който живее в Москва.

"В магазините ги има стоките. Никаква паника няма. Всичко засега, за дневния ден, всичко има - и храни и дрехи", заяви Добромир Славов,цитиран от БНТ.

На 150 км от Москва - в Калуга, Петър Димитров забелязва,че цените нарастват осезаемо и дава пример с хляба. Драстично е повишението при нехранителните стоки.

"Преди 3 дни съм му купувал памперси за 1600 рубли, пък днес същите памперси струват 3100 рубли", заяви Петър Димитров.

В първия ден от войната с Украйна е имало масово теглене на пари, а несигурността остава.

"Изтеглиха много пари, не са малко - 112 млрд. рубли бяха изтеглили за първия ден", заяви Добромир Славов.

"Като идва на моя приятел заплатата на картата, той веднага бяга до банката и веднага си взема парите на ръка", коментира Петър Димитров.

Наблюденията и на двамата показват, че руснаците очакват икономиката да издържи до 2 месеца на санкциите, но никой не знае какво ще настъпи след това.

"Тук работи много силна пропаганда по телевизията, много хора не разбират, че ние зависим и от долара, и от еврото. Например аз между хората ги питам какво ще правим като долара стана 120 рубли, а те ми викат: А, че ние заплатата нали я получаваме в рубли", заяви Петър Димитров.

Друг проблем, сочи Славов, е авиацията, но решение липсва. Спрените граждански полети от и до много държави заради санкциите са друг проблем.

А лихвата по ипотечните кредити е достигнала 23%, казва Славов.