Китайското правителство може да използва апликацията ТикТок, за да контролира данните на милиони американци, предупреди ФБР. По думите на директора на ФБР Кристофър Рей китайската апликация за споделяне на видеа "крещи проблем със сигурността'", пише "Ройтерс".

По време на изслушване в комисия на американския Сенат представителите на американските служби за сигурност заявиха, че китайското правителство може да използва ТикТок, за да контролира софтуера на милиони устройства, а също и да популяризира наративи, които да поляризират американското общество - например по темата за Тайван, пише "Дойче веле". 

"Не сме сигурни, че бихме могли да забележим много от външните признаци за това, ако то се случва", каза Рей за опасенията, че Китай може да представя дезинформационни наративи на потребителите.

"Това е средство, което в крайна сметка е изцяло под контрола на китайските власти - за мен това крещи ‘проблем със сигурността'", обясни директорът на ФБР.

Вашингтон ще може да забранява базирани извън страната технологии

Белият дом подкрепи внесения във вторник от десетина сенатори закон, който дава на администрацията на президента Джо Байдън нови правомощия да забранява ТикТок и други базирани в чужбина технологии, ако те представляват заплаха за националната сигурност. Подкрепата даде тласък на усилията на редица законодатели да забранят популярното приложение, което е собственост на китайската компания ByteDance и се използва от повече от 100 милиона американци.

Други високопоставени служители на разузнаването на САЩ, сред които директорът на националното разузнаване Аврил Хейнс, директорът на ЦРУ Уилям Бърнс и директорът на Агенцията за национална сигурност Пол Накасоне, се съгласиха по време на изслушването, че ТикТок представлява заплаха за националната сигурност на САЩ.

Във вторник Накасоне изрази загриженост по време на изслушването в Сената относно събирането на данни от ТикТок и потенциала му да улеснява широки операции за оказване на влияние.

Независимо съхраняване на данните?

По-рано ЕС забрани използването на ТикТок на служебни устройства на работещите във всички три държавни институции. Причина станаха именно опасения за киберсигурността.

ТикТок обяви, че данните на европейските потребители трябва да се съхраняват основно в Европа поради съображения за сигурност. За тази цел в региона ще бъдат създадени още два центъра за данни. Независим партньор също така ще следи потока от данни и достъпа до информация, обяснява ТикТок.

Данните на европейските потребители понастоящем се съхраняват в Сингапур и САЩ, отбелязва АРД. Съхранението в Европа трябва да започне тази година, а преместването ще продължи през 2024 г.