Баку е готов да разгледа възможността за закупуване на нефтената рафинерия "Лукойл Нефтохим" в Бургас, ако получи конкретно предложение, пишат редица азерски, руски и украински медии.

През септември 2023 г. българският парламент одобри постепенното спиране на вноса на руски петрол. Въпреки че България и няколко други държави от Европейския съюз получиха изключение от забраната за внос на руски петрол до края на 2024 г., депутатите гласуваха за ограничаване на използването на суровини от Русия в рафинерията на "Лукойл" до 80% до края на 2023 г. и за пълния му отказ до октомври 2024 г.

Впоследствие България въведе 60% данък върху печалбата за рафинерията в Бургас, като ставката трябваше да се намали до 15% едва след продажбата на актива. Заводът се нуждае от инвестиция в размер на 500 млн. евро за модернизация, за да може да преработва по-леки неруски сортове петрол.

"Ако бъде направено предложение за закупуване на петролната рафинерия в Бургас, SOCAR (Държавната петролна компания на Азербайджан) и нашето правителство са готови да го разгледат", заяви посланикът на Азербайджан в България Хюсеин Хюсеинов.

Дипломатът допълни, че за обсъждане по същество трябва да има конкретно предложение, "каквото засега няма". Тази година през април азерската държавна петролна компания SOCAR откри офис в София.

В средата на октомври търговската структура на "Лукойл" Litasco SA, която е основен акционер в "Лукойл Нефтохим", заяви, че не е получавала оферти за продажба на рафинерията. В началото на декември "Лукойл" заяви,ч е ще преразгледа стратегията си за активите си в България. Причината е промяната в условията на осъществяване на работата на територията на страната. Сред опциите, пред които е изправена компанията, е продажбата на бизнеса.