Компенсациите от страна на държавата заради високите цени както на електроенергията, така и на природния газ, ще продължат до края на м, април, а за мрежовите оператори - до края на м. юни. Едновременно с това таванът за подпомагане на бизнеса се вдига от 250 на 300 лв/мвтч. Това реши правителството на днешното си заседание, одобрявайки изменения в програмите за подпомагане.

Битовите клиенти, които ползват природен газ, както и клиентите на топлофикационни дружества, които използват природен газ като основно гориво, ще бъдат подпомогнати и за м. април 2022 г. с фиксирана сума за всеки мегаватчас. Размерът на компенсацията се изчислява като 50% от разликата между цената на обществения доставчик, одобрена от КЕВР за м. април 2022 г., и прогнозната цена на природния газ за второ тримесечие на 2022 г., съгласно ценовото решение на КЕВР от 1 юли 2021 г. (39,95 лв./MWh). В сумите не е включен ДДС. При този механизъм размерът на компенсацията е индикативно 69,71 лв./MWh за м. април 2022 г. Необходимите средства за изпълнение на програмата през м. април са в размер на 37 млн. лв. Те ще бъдат осигурени в рамките на бюджета на фонд „Сигурност на електроенергийната система" за 2022 г.

До 30 юни 2022 г. продължава компенсирането и на мрежовите оператори за технологичните им разходи, реши още правителството. Подпомагането е в пълен размер заради натрупаните в периода 1 април - 30 юни 2022 г. финансови дефицити, формирани от разликата между определената от КЕВР прогнозна пазарна цена и борсовата цена, по която те закупуват енергията, необходима за покриване на технологичните разходи. Очаква се тези дефицити да достигнат около 230 млн. лв. за второто тримесечие на годината. От Програмата ще се възползват операторът на електропреносната мрежа („ЕСО" ЕАД) и петте оператора на електроразпределителни мрежи („ЧЕЗ Разпределение България" АД, „Електроразпределение ЮГ" ЕАД, „Електроразпределение Север" АД, „ЕРП Златни пясъци" АД, ДП „Национална компания Железопътна инфраструктура"). С подкрепата за мрежовите оператори ще бъде намален финансовият дефицит, който следва да бъде компенсиран при следващо ценово решение на КЕВР. От своя страна това ограничава необходимостта от съществено повишаване на цените на мрежовите услуги за всички крайни потребители. В този смисъл програмата "спестява" необходимостта от увеличаване на мрежовите такси за крайните клиенти и има пряко положително влияние върху всички потребители в страната - битови и небитови.

Таванът на помощите, които отпуска държавата на небитовите потребители заради високите цени на електроенергията, ще бъде увеличен за м. април от 250 на 300 лв/мегаватчас, гласи друга част от правителственото решение. Схемата за подпомагане остава същата - 75% от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента „ден напред" на БНЕБ за м. април и базовата цена от 185.59 лв/MWh (средна цена базов товар на пазар „ден напред" на БНЕБ за м. юли 2021 г.). От помощта ще могат да се възползват всички около 633 хил. небитови потребители, които се снабдяват с електроенергия от свободния пазар. Изключение правят мрежовите оператори, за които е предвидено друг вид подпомагане. Продължаването на компенсациите и през м. април, както и увеличаването на тавана на помощта са част от мерките, с които правителството адресира последиците от безпрецедентния ръст на електроенергийните цени и цели намаляване на инфлационния натиск върху потребителите.

Правителството ще подпомогне финансово и студентите и докторантите заради високи сметки за ток в студентските общежития. Около 28 000 души ще получат по около 60 лв. за периода октомври - декември 2021 г.

За целта Министерският съвет отпусна 1,545 млн. лв. на държавните висши училища и дружеството „Студентски столове и общежития“ (ССО) ЕАД, които стопанисват общежитията. Те имат ангажимент да ги разпределят между студентите и докторантите, на които се полага съответната помощ.

Прогнозните стойности на компенсациите са направени на база на разликата между средната месечна начислена цена на електрическата енергия по фактурите на студентските общежития и среднопретеглената регулирана цена на електрическа енергия за битови крайни клиенти. Тази разлика вече е частично компенсирана по програмата на Министерството на енергетиката за небитовите потребители. Висшите училища получиха компенсация от 110 лв/МWh за месеците октомври и ноември и 128,98 лв./МWh за месец декември 2021 г.

Допълнителните средства за подпомагане на студентите се осигуряват от одобрени вече разходи по бюджета на Министерството на енергетиката за 2021 г. За изпълнението на програмата ще се сключи Споразумение между Министерството на образованието и науката (МОН) и Министерството на енергетиката (МЕ). Така МОН се задължава да уведомява енергийното министерство за размера на компенсацията на съответния университет или ССО. За определяне на сумите ще се сформира Комисия за изпълнението на програмата, в която ще бъдат включени представители на МОН и на Националното представителство на студентските съвети.

Съгласно друго правителствено решение блоковете на висшите училища и на дружеството „Студентски столове и общежития" (ССО) ЕАД ще бъдат добавени в програмата на Министерството на енергетиката (МЕ) за подпомагане на небитовите потребители.