Два пъти повече биопродукти ще се доставят в училищата и детските градини по програмите “Улилищен плод” и “Училищно мляко”. Това става ясно от промени в наредба, пуснати за обществено обсъждане.

Предложението на земеделския министър Иван Иванов е от новата учебна година, която започва от септември, броят на доставките на хранителните биопродукти да се вдигне на 10-12 от общо 50 за периода вместо сегашните 4-6 бройки. Предвижда се и увеличаване от 50 на 70% на плодовете и зеленчуците, а останалите количества да са за мляко.

Една от целите на предложените промени е да се повишат доставките на български продукти в детските градини и училищата. По този начин щели да бъдат подкрепени и фермерите за по-екологично производство, а децата и учениците да изградят по-здравословни хранителни навици.

За осигуряването на по-голям брой доставки на биопродукти нямало да се налага допълнително финансиране. Предвидено е промяната да се случи в рамките на определения бюджет за учебната 2022-2023 г. Разходите на доставчиците по двете схеми ще бъдат възстановени от бюджета на фонд “Земеделие”.

Училищните схеми се финансират с пари от ЕС. Общият бюджет възлиза на 220,8 млн. евро за учебна година, като до 130,6 млн. отиват за плодове и зеленчуци, а до 90,1 млн. за мляко. В България годишното финасиране е приблизително 13 млн. лева, като продукти получават почти 450 00 деца.