Вълнуващото многоцветно явление поразведри малко настроението на пловдивчани, които заради лошото време се изпокриха по домовете си. Дъга озари небето над града - даже не една, а две. Всъщност появи се двойна дъга, която си е доста рядко явление.

Повечето дъги се образуват, когато слънчевите лъчи пронижат дъждовни капки, падащи от далечни дъждовни облаци. Появяват се в частта на небето, противоположна на слънцето, обикновено в ранна сутрин или късен следобед. Отвътре навън цветовете на дъгата са виолетов, индиго, син, зелен, жълт, оранжев и червен.  

Вторичната дъга се появява, когато светлината се отрази втори път в дъждовните капки. При нея редът на цветовете е обратен – най-отвън е виолетовият, а във вътрешната й част е червената част. Ъгловият радиус на вторичната дъга е 50–53°.

Между двете дъги небето обикновено е значително по-тъмно. Наричат тази област “полоса на Александър” в чест на философа Александър Афродизийски, който за пръв път описва явлението през 200 година.

Ние обаче спираме дотук с научната лекция, за да си направим този подарък на сетивата след досадния дъжд. За много фотографи снимането на „неуловимата“ двойна дъга е рядко и неочаквано удоволствие. Но нашите читатели ни изненадаха - изпратиха ни двойната дъга от ЖР "Тракия", от Кючука, от Смирненски и от центъра.

Вижте ги:

Още новини четете ТУК

TNS.bg