Стотици хиляди хора са вече на Площада на републиката в Париж, откъдето,  под звуците на националния химн на Франция,  тръгна "Световният марш на солидарността" против тероризма и в защита на свободата на словото. Целият свят изглеждаше събран на „Площада на републиката“ в Париж. От часове районът на шествието не побира хората, които искат да дойдат. На първа линия от известно време виждаме оцелелите редактори от атаката в Шарли Ебдо и близки на загиналите в трите нападения, съобщава БНР.

На площада пристигнаха и ръководителите от близо 50 държави, които бяха посрещнати един по един в Елисейския дворец от президента Франсоа Оланд. Събраха се и всички бивши правителства на Франция. Площадът, на който набързо е закачена табела: "Площад на свободата на словото" е събрал най-разнородно множество. Заедно с френското знаме се виждат и много чуждестранни. Сред лозунгите четем: „Развейтте химикалките си“; „Свобода, равенство, рисувайте, пишете“; „Аз съм евреин“, „Аз съм мюсюлманин“, „Аз съм християнин“, както и имената на загиналите и, разбира се, издигнатия от целия свят лозунг "Аз съм Шарли". 

Подобна проява на единство и сила е нещо невиждано досега, споделят участници в Марша на солидарността - хора от различни страни и националности, различни раси и религии, различни по възраст и образование. Тук са политици и държавници, кралски особи и обикновени хора. Всички те са обединени от желанието да заявят твърдата си решимост да не се поддадат на заплахата на екстремистите и да защитят ценностите на свободния свят.

Ценностите, които ние отстояваме - демокрация, свобода на словото, толерантност, са ценностите, които ни правят силни, заяви британският премиер Дейвид Камерън, който също участва в днешното шествие в Париж:

Значението на днешния ден е да покажем солидарността си с френския народ и правителство след ужасяващите атаки в Париж. Тук сме, за да покажем, че всички защитаваме нашите ценности. Има и нещо друго- във Великобритания също сме изправени пред подобна заплаха - на фанатичен екстремизъм и трябва да се борим с нея по всякакъв начин.

Над 1 милион души се очакват на шествието против тероризма в Париж след жестоките терористични актове, в които загинаха 17 души.

Френският президент Франсоа Оланд ще бъде в шествието заедно с лидерите на повечето партии от мнозинството и опозицията. От тях се разграничи крайнодесният Национален фронт, чиято лидерка Марин льо Пен призова сипматизантите си да излязат на митинги в провинцията.

Шествието ще потегли от Площада на републиката, поведено от близки на жертвите на терористичните нападения. Мерките за сигурност са безпрецедентни: над 5500 полицаи и военни ще охраняват столицата и кортежа. 

Очакват се и ръководители от около 50 държави. Сред тях ще бъде и българският министър-председател Бойко Борисов. Там ще бъдат още: германският канцлер Ангела Меркел, премиерът на Великобритания Дейвид Камерън, колегите му от Италия и Полша Матео Ренци и Доналд Туск. Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също ще участват в републиканския марш. От руска страна ще присъства министърът на външните работиСергей Лавров, а от украинска - президентът Петро Порошенко. Паметта на загиналите 17 души ще почтат с присъствието си на шествието и израелският премиер Бенямин Нетаняху, палестниският ръководител Махмуд Абас, ръководители на африкански и арабски държави, общественици и стотици хиляди граждани.

Въпреки, че изрази емоционално съпричастността си с французите след нападенията, американският президент Барак Обама няма да пристигне в Париж. САЩ ще бъдат представени от министъра на правосъдието Ерик Холдър.

Холдър ще се включи и в извънредната среща на министрите на вътрешните работи на страните от Европейския съюз, която е предвидена след републиканския марш. На нея ще се обсъждат мерки за справяне със заплахите от тероризма.

В марша в Париж ще участва и турският премиер Ахмед Давутоглу. Президентът Реджеп Тайип Ердоган вече се е обадил на френския си колега Франсоа Оланд, за да изрази солидарност с Франция в борбата срещу тероризма.

Турските власти са започнали и разследване заради твърдението,че съучастничката на eдиния от атентаторите в Париж - Хаят Бумедиен, преди известно време е заминала за Турция.

Междувременно стана ясно, че френските служби за сигурност са спрели да следят извършителите на терористичните атаки от последните дни - братята Куаши, Ахмеди Кулибали и вероятната им съучастничка Хаят Бумедиен преди шест месеца, смятайки, че не са опасни. Вестник "Daily Mail" посочва, че терористите са били под контрола на френските служби за сигурност. Въпреки тяхната фанатична омраза към Запада и наличието на оръжие, полицията решила да прекрати наблюдението им през юли 2014 година.

TrafficNews.bg