Руският президент Владимир Путин предложи на турския си колега Реджеп Тайип Ердоган да изградят газов хъб в Турция. В Казахстан Путин заяви, че изграждането на хъб в Турция ще позволи да се продава газ на пазарни цени, „а не на високи до небето“, и да се изключи „политизирането“ на въпроса.

На среща с Ердоган по време на Конференцията за взаимодействие и мерки за укрепване на доверието в Азия той определи Турция като "най-надеждния партньор" за доставките на газ за Европа, предаде Анадолската агенция.

Путин също така заяви, че строителството на атомната електроцентрала "Akkuyu" в Турция, върви по график и може би ще успее да започне работа през следващата година.

Относно Истанбулската сделка за зърно той посочи, че "както и преди, малка част от зърното по сделката за зърно отива в най-бедните страни".

Ето какво каза Путин в началото на срещата (цитати по ТАСС):

  • Светът става истински многополюсен и Азия играе много видима, ако не и ключова роля в това, с появата на нови центрове на сила.
  • Страните от Азия са двигател на световния икономически растеж.
  • Русия участва активно във всички тези процеси. Ние сме за развитието и просперитета на Азия и за тази цел се стремим да създадем широко отворено пространство за взаимноизгодно търговско и инвестиционно сътрудничество, за разширяване и задълбочаване на сътрудничеството в различни сектори на икономиката.
  • Работим с други азиатски държави за насърчаване на една равноправна и неделима система за сигурност, основана на общопризнатите принципи на международното право съгласно Устава на Организацията на обединените нации.
  • Смятаме, че сме изправени пред реална заплаха от глад и нестабилност на цените на храните в световен мащаб и че съществува реална опасност от големи сътресения.
  • Русия от своя страна прави всичко възможно, за да предостави важни продукти на страните, които се нуждаят от тях.
  • Призоваваме за премахване на всички изкуствени, незаконни бариери, които пречат на възстановяването на нормалното функциониране на световните вериги за доставки, за да се отговори на спешните предизвикателства, свързани с продоволствената сигурност.
  • Необходимо е преразглеждане на световната финансова система, която в продължение на десетилетия позволяваше на самопровъзгласилия се т.нар. златен милиард, който блокира всички капиталови и технологични потоци, да живее до голяма степен за сметка на другите.
  • Считаме, че по-активното използване на националните валути при взаимните разплащания е приоритетна стъпка.
  • Трябва да размразим незаконно блокираните средства на Афганистан и да компенсираме тази страна за щетите, нанесени през годините.
  • Приканваме всички азиатски страни да си сътрудничат по-тясно с Международната банка данни за борба с тероризма, създадена по инициатива на Русия.