На извънредно заседание общинските съветници на Пловдив решиха дали да приемат дарените на общината от държавата акции от капитала на „Международен панаир Пловдив“. Това се случи, след като Правителството прехвърли безвъзмездно на общините Пловдив и Варна собствеността върху притежаваните от държавата акции от капитала на дружеството.

Варна прие 29% от панаира, а на Пловдив държавата даде 20% от акциите. Общинските съветници обаче гласуваха да върнат всички над 11 хиляди броя акции на Правителството с аргумента, че не искат нищожен дял от дружеството. Общината е готова да преразгледа решението си, ако й бъдат предложени 49% от пловдивския панаир.

„Дружеството има над 25 милиона лева задължения, като при евентуално наказателно производство срещу него, удар ще понесе и Община Пловдив”, аргументираха се съветници. Коментарът по темата на общинския съветник Пепа Деведжиева, екскметът на Пловдив и настоящ съветник Спас Гърневски, както и мнението на настоящия градоначалник Иван Тотев - вижте във видеото на ТРАФИК ТВ

Очакванията са в края на годината делът на Община Варна да бъде заменен с имот в центъра на града и така мажоритарният собственик на Панаира Георги Гергов да придобие общо 80% от акциите на фирмата.

По Думите на Каназирева по този начин през годините Община Пловдив е загубила над 350 декара по подобни схеми.
Николай Радев от БСП направи сходно предложение, но той поиска Общината да приеме 20%, а след това да иска и другите 29%, тъй като ако Пловдив ги откаже сега, то много вероятно Общината да не види нито една акция от собствеността на Панаира.

В крайна сметка Общинският съвет прие предложението на Дани Каназирева, като се очаква в близките дни развитие по казуса. Този петък е насрочено заседание на Общинския съвет във Варна, на което трябва да се гледа приемането на акциите от държавата.

Кметът Иван Тотев не все участие в дебатите, като след гласуването заяви, че това решение го оставя изцяло в ръцете на общинските съветници. Ако постъпи предложение в Общинския съвет за приемане на 49 % той би гледал на него с по-добри очи.

Какво губи или печели Пловдив от това решение?

Главните опасения и мотиви на кмета Иван Тотев и управляващите Пловдив е, че ако утре Гергов спре да изплаща заемите и започне наказателно производство срещу дружеството, Общината може да бъде притисната от кредиторите.  От друга страна Община Пловдив няма реално големи правомощия в общото събрание на директорите, тъй като мажоритарен собственик е Георги Гергов, а скоро се очаква неговият дял да стане още по-голям.

В този ред на мисли Пловдив получава само отговорности и рискове, без ясно разписани дивиденти.

От друга страна имуществото на Панаира се оценява на милиони левове. Според последната оценка само 49% от дяловете, които бяха раздадени от държавата, се оценяват на 70 милиона лева, а в действителност пазарната цена е в пъти повече.

При най-лошия сценарий, който за момента не изглежда актуален -  разделянето на парцелите и тяхната продажба, Общината няма да има никакъв дивидент в сделките, а и няма да е бъде първи избор, ако имотите се пуснат на пазара.

Георги Гергов направи един от успешните си ходове в софийския ЦУМ. В търговския център той успя да даде част от площите си под наем на големи IT и аутсорсинг компании, които всеки месец плащат солидни наеми.

При постоянното говорене на кмета Иван Тотев и останалата част от администрацията за развитието на тази индустрия, някак си странно винаги се подминава Панаира. А части от него са перфектни за развитието на този сектор с комуникацията и инфраструктурата си. Ако утре Гергов реши да прави подобно нещо и в Панаира, Община Пловдив ще бъде страничен наблюдател на случващото се там. Още повече, че дивидент тя няма да види.

Оставяйки всички частни случаи и хипотези, с утрешното си решение местният парламент се отказава да участва в управлението на един от символите на Пловдив, който е създаден, за да бъде лицето на българската икономика.

Оттук нататък всяко решение, което ще се вземе в Панаира, ще тежи на плещите на Георги Гергов, а от Община Пловдив ще вдигат ръце, казвайки, че те не са замесени в този казус. Така те го оставят изцяло в частни ръце, а и бащиците на Пловдив предначертават съдбата на Панаира, която е застигала и други мегаструктури в България през последните 25 години.  

Благовест Андонов, TrafficNews.bg