„Чухме крайни мнения, но Русия спрямо България е приятелска държава“, смята министърът на икономиката Корнелия Нинова. В предаването „Защо, господин министър?“ лидерът на левицата отговаряше на въпросите на Мария Цънцарова.

„По-голямата част от обществото у нас смята Русия за приятелска държава – затова беше и този висок процент да не изпращаме оръжия. Втората част са политическите оценки – там чухме крайни мнения, дори на хора в коалицията. Спрямо България е приятелска държава“, смята Нинова.

На въпрос защо наш приятел спира газта ни, Нинова каза, че не може да коментира сделката с „Газпром“, тъй като това не е в нейния ресор. „Вероятно това е ответен отговор на санкциите, които се налагат срещу Русия. Ето защо подобно замеряне със санкции и контрасанкции трябва да спре. Прекалено много емоции, светът има нужда от разум“, смята Нинова.

На въпрос кой смята, че трябва да спечели войната – Русия или Украйна, лидерът на левицата не даде отговор. Тя каза, че войната трябва да спре, тъй като тя е в основата на всички проблеми и, че няма значение кой печели и кой губи.

„Какъв е смисълът да убиеш чужда икономика докато самоубиваш своята? Тази надпревара трябва да спре“, смята Нинова.

Петрол и газ, санкции и контрасанкции

„България ще наложи вето на ембаргото на руски петрол“, каза Корнелия Нинова. „Ембаргото би затруднило икономиката, би увеличило безработицата. Решението да се наложи вето е добро за България“, каза тя.

Министърът на икономиката допълни, че страната ни наистина може да преработва чужд нефт, но трябва време докато се пренастрои системата и ще излиза по-скъпо. „Струва ми се, че икономиката и потребителите не могат да поемат по-голям ръст в цените. Всички компенсаторни мерки за изядени от инфлацията“, каза още Нинова.

Тя е категорична, че страната ни трябва да настоява за такова вето.

„Русия ще намери алтернатива за износа на своите суровини. Очевидно се търси изход за алтернативни доставки. Русия ще намери този изход, ние какво ще правим като нямаме алтернатива?“, каза Нинова.

Министърът на икономиката каза още, че вече е предложено замразяване на цената на газа за бизнеса. Идеята е цената да се замрази на нивата от сега, а разликата да се поема от държавата.

Военнотехническа помощ

„Ние оръжие и боеприпаси за Украйна не изнасяме. И за Русия също, от години. България изнася за над 50 до 60 други държави. Когато те го купят, то става тяхна собственост и България няма право да търси отговорност от тези държави какво правят с това оръжие“, каза Корнелия Нинова на въпрос какво се товари на Летище „София“.

„Обвиняват ни в лицемерие, че тайно изнасяме. Това е абсурдно“, каза Нинова. Тя даде на екипа на bTV папка, която съдържа пълен отчет по държави, оръжия, стоки с двойна употреба и боеприпаси – кое къде е изнесено.

На въпрос как би отговорила на критиките на президента Радев за оръжията, Нинова коментира, че думите му са манипулация. „Той знае много добре, че тези износи сега са по договори, сключени от неговите служебни кабинети“, каза Нинова.

БСП и Румен Радев

„Аз имам лична отговорност за успеха на Румен Радев. Никой не го познаваше, срещу мен застана цялата партия и цялата държава. Един месец съм обикаляла по села и паланки с него, той не можеше да говори политически. Всичко това бяха усилия на БСП“, каза Корнелия Нинова в отговор на въпрос дали Румен Радев все още е президент на левицата.

„Изненадват ме някои от реакциите му. Надявам се да остане обективен в оценките си“, каза Нинова.

Тя определи сегашната ситуация като неясна, защото според Нинова „Продължаваме промяната“ са отроче на президента, но екипът Петков – Василев – Янев – Манолова „не си говори и всеки напада всекиго“.

„Народът ни постави в тази конфигурация на правителството. Нашата роля в този кабинет е на здрав разум и да се опитваме да тушираме конфликтите, и да търсим решения“, каза Нинова. 

Недоумявам как президентът Румен Радев може да изрече такива думи срещу нас, след като много добре знае, че износът на оръжие е правен по договори, които неговите два служебни кабинета са сключвали. Според мен думите му са манипулация. Това заяви в предаването на Би Ти Ви „Защо, господин министър“ вицепремиерът и икономически министър Корнелия Нинова. Коментарът й бе по повод твърденията на Румен Радев, че евентуален износ на оръжие от България за Украйна е правен по договори, които са сключени след началото на войната.

„Изненадват ме някои реакции на Румен Радев – нападките му срещу нас, че ние сме виновни за евентуален износ на оръжие за Украйна. Ние не можем да търсим отговорност от страните, за които изнасяме оръжие, какво правят после с него“, заяви тя и даде на водещата Мария Цънцарова списък със 130-те сделки за износ, сключени след началото на войната.

"Аз имам лична отговорност за успеха на Румен Радев. Никой не го познаваше, срещу мен застана цялата партия, а и цялата държава. Един месец съм обикаляла с него по градове и села, той не можеше да говори политически. Всичко това бяха усилия на БСП", каза Нинова в отговор на въпрос продължава ли Румен Радев да е президент на БСП. 

Според Нинова все още има начин да се спрат военните действия, стига световните лидери да имат волята и желанието да водят мирни преговори. „Ние непрекъснато говорим как ще се справим с последиците от войната, а всъщност причината за част от неблагоприятните последици за икономиката е именно войната“, каза тя.

Нинова заяви в отговор на въпрос, че смята, че Русия е все още приятелска спрямо България държава. "Спирането на газа вероятно е ответен отговор на санкциите, които се налагат на Русия. Това е резултатът от замерянето на санкции и контрасанкции и тази надпревара трябва да спре", каза вицепремиерката.

Над 107 държави по света с над 1,7 млрд. население са засегнати от санкциите. Икономическите санкции целят да затруднят руската икономика, но какъв е смисълът да убиеш чужда икономика, самоубивайки своята, каза Нинова.

И зададе риторичния въпрос: "А ако утре Русия реши да спре доставката на резервни части за АЕЦ "Козлодуй"?"

Нинова каза още, че Русия ще намери алтернативи за износа на своите енергийни суровини, "но ние какво правим като нямаме алтернатива", запита тя. 

По отношение на готвената забрана за внос на руски петрол тя повтори, че БСП е за искане на вето върху такова решение от страна на ЕС. 

За цените

Правителството не е виновно за поскъпването на цените, причините са извън него, но прави всичко възможно да смекчи последиците върху хората и върху бизнеса. това каза вицепремиерът и икономически министър Корнелия Нинова в предаването на Би Ти Ви "Защо, господин министър".

Ако има ново увеличение на цените на газа 26 хиляди български фирми, които пряко зависят от това, ще фалират, каза тя.

Затова предложихме да се замрази за бизнеса цената на газа на равнището, на което бе досега с договора с „Газпром“, а разликата с цените, които ще дойдат от алтернативните доставки, да се поеме от държавата.

"Така постъпи и правителството на Гърция, даже върнаха на бизнеса надвзети пари за периода от януари досега", посочи Нинова.

Тя припомни и другите мерки, предложени от БСП - временното въвеждане на нулева ставка ДДС за основните храни и предложението да се приеме таван на някои регулирани цени.

България наистина може да премине към друг петрол, различен от руския, но това ще отнеме много повече време, докато се пренастрои системата и ще излезе много по-скъпо на потребителите.

"Струва ми се, че икономиката и потребителите не могат да поемат по-голям ръст на цените. Всички компенсационни мерки бяха изядени от инфлацията", каза Нинова.