Какво да бъде предназначението на една от най- красивите сгради в Пловдив? Век след като е построена, сградата на БНБ на ул. "Райко Даскалов" , продължава да вдъхва чувство на респект и гордост у пловдивчани, които минават край впечатляващата й фасада. През май 2021 година служителите на банката напуснаха сградата и се преместиха в новия инкасов център на БНБ, а кметът Здравко Димитров  получи ключовете за сградата. За първи път от много години тя бе отворена за журналисти. Сградата разполага с може би най- красивия салон в Пловдив , с тавани високи 6,5 метра и прекрасни мраморни колони. Там се намират и огромните трезори, в които десетилетия наред са съхранявани авоарите на държавата.

Първоначалната заявка на градската власт бе , че сградата е подходяща за Археологически музей и са започнали разговори с Регионалния археологически музей . Година и половина по-късно обаче няма движение по темата и сградата пустее. За реставрирането на фасадите има одобрен проект, изработен по поръчка на БНБ и съгласуван с НИНКН.

В тази връзка на следващата сесесия, която е на 11 ноември, от ГЕРБ ще предложат отпускане на средства за провеждане на конкурс за функционалното използване на сградата.

Бившата сграда на БНБ в Пловдив беше разменена от общината през 2013 г. за терен от 6.5 декара на Цариградско шосе. Имотът, построен през 1898 г., е архитектурен паметник на културата и част от уличния ансамбъла на ул. „Райко Даскалов“. Пищната архитектура е дело на Якоб Хайнрих Майер. Самата сграда е използвана като образец и ориентир при определяне габаритите на улицата в градоустройствените планове на Йосиф Шнитер. С годините се налага разширяване на постройката, което се прави в дълбочина. То е направено от арх. Камен Петров. Разгънатата застроена площ на сградата към днешна дата е 5400 кв.м.