Със 6 стотинки за литър е поскъпнал най-масовият бензин – А 95 от края на март. Цената му стига до 2 лева и 73 стотинки. Виждате динамиката на поскъпването. В края на януари същото гориво е струвало 2 лева и 62 стотинки за литър.

При цената на дизела се забелязва леко понижаване спрямо миналия месец.
През март литърът е била 2 лева и 78 стотинки, а този - с две стотинки по-малко. А в сравнение с януари поскъпването е с 9 стотинки за литър.

През зимата с колата, лятото със скутер. Така Руслан се опитва да спести поне малко от бюджета за гориво.

„Забелязвам повишаването, всеки го забелязва. Не ме радва в никакъв случай, но и да ме притеснява и да не ме притеснява така ще е. Няма какво да направя“, казва Руслан.

Други пък зареждат дизел. И са спокойни.

„Ако се задържи тенденцията, е чудесно. Хубаво би било и за бензина да се задържи или понижи и всички да са щастливи“, казва Юлиян.

Експертите успокояват, че драстичен скок не се очаква.

„Бензинът се е качил с около 2%. Това са напълно нормални пазарни процеси, които се влияят основно от международната обстановка, конфликтът между Иран и Израел. Не знам дали тази година ще има така нареченото лятно поскъпване на горивата, по-скоро не“, коментира Светослав Бенчев – Българска петролна и газова асоциация.

„Ако се задържи обстановката горе-долу в такива темпове, очакваме, че около тези 2-3 стотинки нагоре надолу ще се задържат и цените, което си е нормално. Не очакваме нещо драстично, просто някакви минимални стотинки“, обясни Димитър Хаджидимитров – зам.-председател на асоциацията на Българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива.

Браншът съветва, ако пътуваме извън България, да зареждаме у нас.

„Цените на Балканите, особено в Гърция, са значително по-високи от тези в България и се забелязва дори един прилив на гърци, които зареждат у нас“, заяви Светослав Бенчев за БТВ.