Лекари алармират, че се увеличават хората с кървене от стомаха заради безконтролен прием на медикаменти за лечение на COVID-19. Расте броят и на пациентите, които развиват иначе рядко срещана у нас чревна инфекция, заради смесването на много антибиотици. В гастроентерологията на столичната болница "Царица Йоанна-ИСУЛ" приемат по няколко души на ден с кървене от стомаха и червата, пише БНТ.

"Кървенета, които са предизвикани от медикаменти, популярни сред народа като разреждащи кръвта, станаха много по-чести и много по-тежки", каза д-р Николай Колев пред БНТ. 

"Само ако имаме категорично рисков фактор, който е предходно кървене или нещо което е в ущърб на пациента, тогава не добавяме. Самото включване на антикоаголант вече е предпоставка и рисков фактор за кървене", каза Петър Калайджиев - началник на COVID отделение в болницата.

Рискът може да се ограничи, ако стриктно се спазват предписанията на лекарите. Когато се взимат антикоаголанти, антиагреганти - да се взимат успоредно с такива, които намаляват стомашната киселинност, да се вземат за максимално кратък период от време, каза още д-р Колев.

Кървенето от стомаха е животозастрашаващо. Много хора обаче предпочитат да се самолекуват. Това води до много по-неправилно лечение с обикновено много по-продължителен период от необходимия с неоптимални медикаменти.

"Аспиринът има функция, която е различна от тази на антикоиагулантите. Самолекуването с апсирин не води до нищо добро. Напротив води точно до това отделение", казва д-р Калайджиев.

Заради смесването на много антибиотици при лечението на COVID-19 гастроентеролозите все по-често се натъкват на инфекция на дебелото черво, която преди пандемията се срещала рядко у нас.

"За съжаление не рядко точно това е причината за фаталния край на един тежко увреден пациент с Ковид. Ние имаме такива случаи", каза проф. Пламен Пенчев, завеждащ I отделение Клиника по гастроентеролгиия. Заболяването е познато сред медиците, като псевдомембранозен колит. Лечимо е, ако бъде открито навреме.