Отрицателната лихва стана факт и у нас. Фирми вече плащат лихва на банките, за да държат евро на депозит.

Това става ясно от статистиката с предварителни данни на БНБ. 

През септември намаляват на годишна база лихвите по депозитите и на граждани, и на фирми. При бизнеса обаче редуцирането е по-осезателно. На месечна база дори има средна отрицателна лихва при депозитите на фирмите с договорен матуритет в евро.

Така новите договори, които предприятията са сключвали с банките в края на миналия месец, е са с лихва -0,02%. Понижението на средната лихва за година е с 0,07 пр.пункта.

Бизнесът е сключвал договори за депозитите си с 0,03 пр.пункта по-висок среден лихвен процент – до 0,06% при спестяванията си с договорен матуритет в левове. Понижението на годишна база е с 0,04 пр. пункта.

Добри новини обаче има при кредитите. Средният лихвен процент по новоотпуснатите левови жилищни заеми през септември се понижава до ново рекордно дъно от 2.98%. Падане на средната лихва за ипотеките под 3% се случва за първи път. 

При потребителските кредити обаче се наблюдава лек ръст, като средният лихвен процент по заемите в лева нараства с 0.06 процентни пункта спрямо предходния месец - до ниво от 8.24 на сто.

През септември 2019 г. средният лихвен процент по кредитите на бизнеса в размер до един милион евро, договорени в левове, се повишава на годишна база с 0.21 пр.п., до 4.23 процента, а по тези, договорени в евро, намалява с 0.37 пр.п. до 2.66 процента.

Средният лихвен процент по кредитите на бизнеса, с размер над един милион евро, договорени в левове, се понижава с 0.01 пр.п. до 3.64 процента, а по тези, договорени в евро - с 1.02 пр.п. до 2.01 процента.

Средният лихвен процент по кредитите за потребление в левове, вземани от домакинствата, се понижава на годишна база с 0.18 пр.п., до 8.24 на сто, а по тези в евро - с 0.56 пр.п. до 4.51 на сто.

При жилищните кредити в левове той спада с 0.34 пр.п. до 2.98 процента , а по тези в евро - с 0.96 пр.п. до 3.44 процента.