Митничарите на летището в Дубай са задържали членове на българската делегация за ЕКСПО 2021, които са пренасяли в ръчния си багаж реплика на Панагюрското съкровище. То е трябвало да бъде експонирано в българския павилион.

Предметите с тегло 6 кг не са били оформени като износ на българската митница. Пътували са само с писмо, че не са оригинал и културна ценност. Митничарите са освободили делегацията ни след разпит, но са задържали предметите, тъй като е налице нарушение на митническото законодателство. Де юре е налице незаконен внос на 6 кг злато в ОАЕ.

Копието на съкровището се съхранява в НИМ. То е предоставено на Министерството на икономиката, под чиято шапка е организацията на българското участие в Експо 21. Оттам обаче пропуснали да оформят златото пред нашите митници с манифест за износ, което довело до неприятния инцидент, написа в свой материал сайтът bird.bg.

Според Закона за културното наследство официалните копия на съкровището са три – в Пловдивския археологически музей, в Панагюрския музей и в Националния исторически музей.

По-рано днес сайтът на Министерство на културата опроверга публикацията на bird.bg. Ето какво съобщение пуснаха те:

„Появилите се по-рано в електронни медии публикации относно проблем с участие на копия на движими културни ценности в българския павилион на „ЕКСПО 2020“ са изцяло фалшиви.

Истинската новина е, че всички предмети за участие в „ЕКСПО 2020“ са поставени в специално изработени за целта транспортни кутии, които осигуряват безопасното им пренасяне. По повод появили се в електронни медии публикации относно участието на Националния исторически музей в Дубай на „ЕКСПО 2020“ ръководството на НИМ заявява, че въпросните публикации отговарят напълно на профила на фалшивите новини, които в ЕС се окачествяват като дезинформация.

Националният исторически музей има коректно сключен договор с Министерството на икономиката, организатор от българска страна, за участие на копия на движими културни ценности в българския павилион на „ЕКСПО 2020“. Служителите на НИМ съвсем точно са изпълнили всички клаузи на договора и са спазили изискванията на българското законодателство, което лесно може да бъде установено при документална проверка. Няма задържани служители на НИМ. Няма задържани предмети.

 Истинската новина е, че всички предмети са поставени в специално изработени за целта транспортни кутии (видно от приложената снимка), които осигуряват безопасното им пренасяне.

Преди минути излезе и становище на Министерството на икономиката, които са организатор на събитието в ОАЕ. 


Във връзка с разпространената  информация  относно задържани и разпитани членове на българска делегация на летището в Дубай, заради пренасянето на реплика от  Панагюрското и Варненското  златни съкровища за представянето им в българската палата на Експо 2020 Ви информираме следното:

Лицата не са служители на  Министерството на икономиката, а са представители на консорциума, който изпълнява обществената поръчка, за организиране представянето на България на ЕКСПО 2020.

Като координатор на българското участие в Изложението Министерството на икономиката е обявило обществена поръчка за изпълнител и  има сключен Договор № 121/13.12 2019 г. с ДЗЗД  „България ЕКСПО 2020“ ,  за осигуряване на цялостната организация по подготовка, изготвяне на концепция и осъществяване на участието на Р България в Световното универсално изложение ЕКСПО2020 Дубай в ОАЕ.

Министерството на икономиката винаги е оказвало съдействие на изпълнителите при комуникацията им с институциите и е предоставяло необходимата информация за успешното изпълнение на проекта.

Документите за износ на  съкровищата е трябвало да бъдат изготвени  от фирмата изпълнител, както от юридическа, така и от финансова гледна точка. Отговорността за пренасянето на предметите, както и за цялата изложба е на изпълнителя- ДЗЗД " България ЕКСПО 2020".

Тази важна част от българската експозиция за ЕКСПО 2020 документално не е проучена и подготвена от страна на изпълнителя  в продължение на година. Подготовката  на документите  е оставена за последните дни преди заминаването.

Министерството на икономиката ще търси отговорност от изпълнителя, с всички законови възможности.

 

 Уточняваме, че оригиналът на Панагюрското съкровище продължава да се експонира в зала № 2 и може да се види в работното време на Националния исторически музей.
 НИМ винаги се е отнасял и ще продължи да се отнася високоотговорно към опазването на всички културни ценности, спазвайки законодателството на страната.”

Опровержението обаче бързо бе свалено от сайта на Министерство на културата, а единственият коментар за конфузната ситуация е на министър Велислав Минеков. Под коментар на потребител във фейсбук на страницата на МК, той лаконично написа:  „Проблемът вече е решен".