Военното министерство има други идеи за парцела от 60 дка в казармите на улица „Ген. Радко Димитриев”.  Миналата седмица правителството реши да обяви имоти публична държавна собственост на военните за частна държавна собственост. Сред тях са и 60 дка на поделението. В решението бе записано, че единият от имотите е с площ от 10 537 кв. м и с 4 броя сгради, а другият  - с площ от 51 128 кв. м и с 8 броя сгради.

За въпросните терени Община Пловдив имаше споразумение с Министерството на отбраната, по силата на което градските власти трябваше да построят път за 1 млн. лева на военните. Те от своя страна щяха да прехвърлят имотите, които не се ползват от тях.

Кметът Иван Тотев обаче намекна, че МО смятат да ползват имотите по друго предназначение.  Той недвусмислено обясни, че Община Пловдив няма да допусне застрояването на зоната само с нови жилищни комплекси, тъй като явно намеренията на военния министър Красимир Каракачанов са да продаде земята на инвеститори. Кметът ще иска среща с него, за да се уточни съдбата на огромното пространство.

„ Чуваме различни неща за намеренията на военните. Изграждането на втори градски център в тази зона е приоритет на Община Пловдив и е залегнало в Общия устройствен план още от 2007 г. Със сигурност няма да допуснем преобладаващо жилищно строителство там, ако от МО искат да ги продадат за това”, каза кметът.  

Припомняме, че квартал „Гладно поле” е включен в програмата „Региони в растеж”. Намеренията са там да се  направи втори градски център в Пловдив. В плановете на градската управа е бъдещият център да не се изчерпва с думата бизнес парк. Това ще е място, в което ще има културна инфраструктура, площадни пространства и административни сгради.

До 2020 година там ще бъдат налети 9 милиона лева по европрограмата. Със сумата ще се започне изграждането на първичната инфраструктура – окабеляване, подземна инфраструктура и други комуникационни структури.

В момента там се строи първата сграда, която е на американската компания за микропроцесори Sibiz. Близо 15 милиона лева ще струва изграждането 30-метровата офис сграда срещу парк Лаута. След като заработи на пълни обороти, там ще бъдат отворени 1500 нови работни места.

Паралелно с това ще се кандидатства и по оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” за района. През програмата могат да бъдат привлечени 70 милиона лева за създаването на Център за върхови постижения в областта на биотехнологиите.