Категорично осъждаме продължаващите атаки срещу правата на човека и свободата на медиите, казват от Министерството

На този ден - денят на солидарността с Беларус, заставайки солидарно зад желанието на беларуския народ за промяна и демократично бъдеще, категорично осъждаме продължаващите атаки срещу правата на човека и свободата на медиите в Беларус, пише в изявление на МВнР, публикувано на сайта на Министерството.

Със загриженост наблюдаваме продължаващата кампания на насилие, принуда и сплашване от страна на беларуските власти срещу своя собствен народ, посочват от МВнР.

"В периода след фалшифицирането на президентски избори на 9 август 2020 г. станахме свидетели на над 30 000 ареста на мирни протестиращи. Срещу 900 от тях бяха заведени политически мотивирани наказателни дела, над 500 са случаите на документирани обвинения в изтезания и жестоко, унизително или нехуманно отношение в следствените арести", отбелязват от външното ни министерство, като допълват, че най-малко осем активисти са били убити след насилствени действия от страна на силите за сигурност.

За съжаление, до този момент никой не е подведен под отговорност за хилядите сведения за полицейска жестокост и неправомерни действия, допълват от МВнР.

В изявлението пише, че списъкът на политическите затворници непрекъснато се увеличава, като досега той е попълнен с имената на над 220 души. Мирни протестиращи, блогъри, членовете на кандидат-президентската кампания, опозиционни лидери и представители от почти всички социални слоеве на беларуското гражданско общество се намират в затворите или насилствено са принудени да напуснат страната, само защото не се уплашиха от правото си да упражнят своите човешки права и свободи, посочват от МВнР.

Станахме също така свидетели на нарастващите опити на беларуския режим да възпира, контролира и цензурира независимите медии, отбелязват от външното ни министерство.

Присъединявайки се към държавите-членки на ЕС и нашите международни партньори, призоваваме властите в Беларус да разследват незабавно документираните случаи на системни и сериозни нарушения на човешките права, заявяват от МВнР.

Една от първите стъпки в това отношение е незабавното прекратяване на всички актове на сплашване, произволни задържания, принудително извеждане от страната и прекомерна употреба на сила срещу членове на опозицията, мирни протестиращи и независими журналисти и безусловното освобождаване на всички незаконно задържани, се посочва в изявлението.

От МВнР призовават Беларус да пристъпи към мирното разрешаване на кризата чрез приобщаващ национален диалог, с крайната цел организирането на нови, свободни и честни избори, в съответствие с демократичните аспирации на беларуския народ.