На 27 юли Българската православна църква чества празника на Свети Великомъченик Пантелеймон. Също така почитаме и Светите Седмочисленици - Светите братя Кирил и Методий и техните пет най-извести ученици.

На този ден, в деня на блаженото Успение на Св. Климент, се честват светците - създатели и разпространители на глаголицата и кирилицата. Според църквата Константин Преславски не се включва към тях, защото не е канонизиран, въпреки че е ученик на Методий.

Свети Великомъченик Пантелеймон помагал на бедните и болните и правел чудеса. Заради вярата си в Христа бил подложен на жестоки мъчения, но винаги ставало чудо и той оставал жив. През 305 г. го посекли с меч. От тялото му вместо кръв потекло мляко, а дървото, за което бил вързан, се разлистило и дало плод.

Българите приемат, че този ден е много подходящ за пътуване и затова го наричат „Пантелей пътник”.

Вярва се, че тогава птиците се събират на ята и се приготвят за дълъг път до топлите страни. Наричат празника още „Пантелей”, „Паталей”, „Църна Паталея”, „Воден Пантелей”. Навсякъде денят се смята за „тежък”, „лош”и се почита „за патило”, т.е. за лошо. Според народната вяра св. Пантелей лекувал хората и ги пазел от болести. Той бил по-малък брат на св. Илия и покровител на летните бури, пороища и наводнения – затова го наричат и „Воден Пантелей”.

Жените раздават обредни пити в чест на светеца и го молят да пази селището от наводнения. В Странджа и Родопите има много параклиси и аязми, посветени на св. Пантелеймон, и на празника му там се събират много хора. В съответствие с представата за светеца като лечител през IX в. към манастирите, носещи неговото име в Охрид и Преслав, били създадени медицински школи и лечебници.

На днешния ден не бива да се подхваща никаква домашна работа.

Имен ден празнуват: Панчо, Пантелей, Горан, Добри, Добрина.