На 18-ти ноември световната общественост отбелязва юбилейния 10-ти Европейския ден за разумна употреба на антибиотиците - European Antibiotic Awareness Day (EAAD), една инициатива на Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) от 2008 г. Тази кампания се  провежда и под егидата на СЗО с участието и на САЩ и редица неевропейски страни по целия свят. През 2017 г. „Европейският ден на антибиотиците отново ще бъде кулминацията на Световната седмица за разумна употреба на антибиотиците 13-19 ноември“, заяви ръководителят на Катедра Микробиология и Имунология в МУ-Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева.

Откритието и въвеждането на антибиотиците в началото на 20-ти век доведоха до съществено намаляване на броя на смъртните случаи, причинени от широко разпространени в миналото и често смъртоносни инфекции. Едновременно с това обаче, неразумното и често неправилно използване на антимикробни средства в хуманната и ветеринарната медицина, доведоха до появата и разпространението на резистентни микроорганизми, както и до липсата на ефект от лечението и повишаване риска от смъртен изход.

За ползите и вредите от антибиотиците и за събитията, с които Пловдив ще отбележи деня – говори проф. Мариана Мурджева, ръководител на Катедра Микробиология и имунология при МУ-Пловдив и Началник на Микробиологичната лаборатория при УМБАЛ „Св. Георги”-Пловдив. 

-Проф. Мурджева, по какъв начин трябва да употребяваме антибиотиците?

-Употребата на антибиотиците е въпрос на предизвикателство и медицинско изкуство. Антибиотиците трябва да се назначават от лекар - при строги показания за прилагане, в конкретна доза, път на приемане, продължителност на лечение. Не на последно място е съотношението цена/ефективност. Самолечението с тях е изключено, защото може да доведе до нежелани странични реакции и повишаване на резистентността на бактериите. Важно е да се знае, че най-честите инфекции в зимния период са вирусните, а те не се лекуват с антибиотици, тъй като антибиотиците повлияват бактериалните заболявания. Самоинициативата, която някои пациенти предприемат, за лечение с антибиотик, непредписан от лекар, компрометира възможността да се лекуват правилно инфекциозните болести и може да доведе до нарастващи размери на резистентността. Трябва и да помним, че спирането на приема на антибиотика преди предписаното време е предпоставка за повторното размножаване на бактериите и задълбочаване на симптомите.

- Имат ли странични реакции? 

-Да, антибиотиците могат да имат странични реакции - някои са по-чести, други по-редки. Някои например може да доведат до алергия (обриви, отоци, повръщане, диария), други са токсични за малки деца, трети могат да увредят бъбреците, ушите и черния дроб. Нежелано действие на антибиотиците е и разрушаването на нормалната микробна флора в червата, устната кухина или влагалището, което налага профилактично прием на пробиотици при по-дълга употреба на антибиотици. Ето защо до антибиотично лечение трябва да прибягваме само в случаите, когато употребата им наистина е наложителна.

 - Повече вредят или повече помагат при лечението на заболяванията?

-Когато са използвани правилно, т.е. разумно, въпреки вероятните им странични действия върху организма, антибиотиците остават мощно оръжие за борба с бактериалните инфекции. Те са незаменими при животозастрашаващи инфекции като сепсиси, пневмонии, менингити.

Рационалната антибиотична политика налага изписване на антибиотици само когато са показани и предложени в необходимата доза, по необходимия път и за съответния период от време.  Пример за разумна употреба на антибиотици е периоперативната профилактика. Чрез нея в хирургията се цели да се ограничат микроорганизмите, инфектиращи хирургичната рана. Използват се антибиотични средства с възможно най-тесен антимикробен спектър при коремни, гръдни, ставни операции. Антибиотиците се вливат при повечето случаи еднократно в рамките на 60 минути преди началото на операцията. Това води до предотвратяване на инфекции на раната и  не е достатъчно, за да се развие резистентност у бактериите.

 -С какви събития отбелязвате Европейския ден на антибиотиците в МУ-Пловдив?

-Катедрата по микробиология и имунология при МУ - Пловдив, и Микробиологичната лаборатория при УМБАЛ "Св. Георги" - Пловдив, инициират информационна кампания, свързана с Европейския ден на антибиотиците. И тази година ние изпращате тези информационни бюлетини до всички клиники на болницата, информираме студентите на лекции и упражнения за необходимостта от правилно използване на антибиотиците като част от кампанията за 10-тия Европейски ден за разумна употреба на антибиотиците - European Antibiotic Awareness Day.