В готовност сме, планираме в близките дни да съберем Съвета за сигурност към Министерски съвет, за да приеме конкретни идеи и предложения относно бежанската вълна от Афганистан. Това заяви служебният премиер Стефан Янев в пленарната зала пред депутатите.

„Това, което прави българската държава, правителството и всички ангажирани служби, е да следи обстановката в Афганистан и да подготвя националната система за защита на сигурността да реагира адекватно на увеличаващата се мигрантска вълна”, каза Янев.

По думите му ситуацията в момента се контролира от МВР и неговите структури. Под ръководството на Гранична полиция – личният състав е увеличен с 600 души. Има допълнителни средства за наблюдение и високопроходими автомобили.

„Прегледани са всички планове, има допълнителна координация – включително с представители на Министерството на отбраната през изминалата седмица. Координацията опира до необходимостта и готовността за увеличаване на патрулите, включително с подпомагане от въоръжените сили – било то по суша, въздух или море, ако е необходимо“, уточни Янев.

Янев обясни, че с негова заповед към Министерския съвет е създадена координационна група, в която участват представители на всички министерства, службите за сигурност, агенции, НПО и БЧК. Задачата им е да следят обстановката и да оценяват факторите. Техният анализ на ежедневна база ще бъде на разположение на държавата за вземане на незабавни мерки и реакция там, където е необходимо, подчерта служебният премиер.

 „За опазване на границата имаме два обекта, първостепенно значение е границата с Турция, където са основните пътища за преминаване, но и границата с Гърция. И на двете граници са направени координации с държавите съседки по линията на миграцията и по линията на МВР и на национално ниво е направена организация. Съгласен съм с оценката, че временното възпрепятствано съоръжение по границата не е в добро състояние, има участъци, нуждаещи се от спешен ремонт. Парламентът може да помогне с допълнителен бюджет за оградата по границата“, допълни Янев.

Той уточни, че кабинетът е пред вземане на решение да централизира дейността по охраната на държавата граница изцяло върху МВР, тоест Гранична полиция:

„В момента има смесване на отговорностите, областните управители имат отговорност за поддържане на съоръжението, т.нар. ограда, а Гранична полиция охранява. За поддържане на съоръжението трябва централизация“.