Съветът на ЕС се очаква да гласува следващата седмица за въвеждането на Истанбулската конвенция. Това съобщи съдокладчикът на Европейския парламент Арба Кокалари на пресконференция, на която изрази очакване при предстоящото гласуване да се постигне широко мнозинство.

Шест държави от ЕС още не са ратифицирали документа, но предстоящото решение за въвеждането на конвенцията в ЕС ще увеличи натиска над тях. Конвенцията ще стане приложима в полетата на отговорност на ЕС - по въпроси на правно и полицейско сътрудничество, при борбата с дискриминацията, по въпросите за равенството на половете, поясни тя.

По нейните думи Европейската комисия ще наблюдава и ще събира данни от всички страни в ЕС за случаите на насилие, основано на пола. Така дори държавите, които още не са ратифицирали конвенцията, ще трябва да прилагат европейското законодателство, добави Кокалари. Става дума за защита на основните права на всички европейски граждани и при убийство или изнасилване полицията да се намесва във всички държави от ЕС, поясни тя.

Вторият съдокладчик на ЕП Лукаш Кохут съобщи, че има признаци за намаляване на броя на държавите, които не са въвели досега конвенцията. По неговите думи може да се очаква промяна на становището на Литва и Чехия.

В предстоящото гласуване в Съвета на ЕС е необходимо да се постигне квалифицирано мнозинство. Това означава, че ще бъде необходима подкрепата на поне 15 от 27 страни (55 на сто), които представляват поне 65 на сто от населението в ЕС.

До септември миналата година конвенцията е подписана от всички държави в ЕС и е ратифицирана от 21 от тях (Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Люксембург, Малта, Холандия, Полша, Португалия, Румъния, Словения, Финландия, Франция, Хърватия и Швеция). България, Латвия, Литва, Словакия, Унгария и Чехия все още не са ратифицирали конвенцията, отбеляза наскоро Европейският парламент.