​ В присъствието на министър-председателя Бойко Борисов по време на официалното му посещение в Република Корея бяха подписани двустранни документи за сътрудничество в областта на енергетиката и на външните работи.

Министерството на енергетиката на Република България и Министерството на търговията, индустрията и енергетиката на Република Корея подписаха Меморандум за разбирателство. Документът предвижда подпомагане сътрудничеството между двете държави в областта на възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност. Меморандумът ще насърчи участието на компании от двете държави в търгове в областта на енергетиката, както и ще подкрепи развитието на отношенията между България и Република Корея в сферата на използването на ядрената енергия за мирни цели.

Южнокорейски фирми да участват в изграждането на инсталацията на столичната Топлофикация, която да изгаря преработените в RDF отпадъци на столицата. Това е поискал изненадващо южнокорейският премиер Ли Нак-йон от българския министър-председател Бойко Борисов при разговорите им в четвъртък в Сеул. Корейското предложение било изненадващо за българската делегация, тъй като проектът въобще не е бил предвиден за презентиране в азиатската държава, разказаха от делегацията на Борисов.

„Помолих г-н Борисов корейски фирми да участват в изграждането на производството на RDF от отпадъци“, каза след разговорите премиерът Ли Нак-йон, предава 24 часа. 

Инсталацията, която ще строи София ще е на стойност 157 млн. евро, от общината осигурява 67 млн. евро със заем, а останалата част от финансирането трябва да дойде от еврофондовете. Целта е София да изгаря сама преработените отпадъци като по този начин се свали цената на парното в столицата. В момента RDF горивото се изгаря в циментовите заводи „Холсим“, а общината плаща по 5 млн. лв. на година. Преди два дни бяха отворени нови оферти за изгаряне на отпадъците на столицата като сред желаещите да го правят са вече и два от тецовете на Христо Ковачки.

Меморандумът за разбирателство предвижда още обмен на експерти и сътрудничество между енергийни компании и научни институти на двете страни в областта на новите енергийни технологии. Енергийни компании и научни институти от България и Република Корея ще си сътрудничат в сферата на новите технологии с цел повишаване на енергийната ефективност и опазване на околната среда.

Документът бе подписан от извънредния и пълномощен посланик на България в Република Корея Петко Драганов, а от страна на домакините – от министъра на търговията, индустрията и енергетиката Йо Мун-хи.

Меморандум между министерствата на външните работи на Република България и Република Корея за съвместни чествания на 30-ата годишнина от установяване на дипломатически отношения между двете страни бе подписан в Сеул. Началото им е поставено на 23 март 1990 г.

Документа подписаха заместник-министърът на външните работи Георг Георгиев и неговият колега – заместник-министърът на външните работи на Република Корея Чо Сей-Юн.