Пловдивчани почетоха паметта на героите и подвига на загиналите в Илинденско-Преображенското въстание. Тази година се навършват 120 години от събитията от 2 август 1903 г. Общоградското честване по този повод се състоя пред паметника на българите от Източна и Западна Тракия и Беломорска Македония, загинали в национално-освободителните борби и войните за България, който се намира се в район „Южен“.  Официалната церемония включваше тържествено слово, полагане на венци и цветя и едноминутно мълчание с падане на колене в памет на загиналите. Участие взеха военен духов оркестър, представително формирование от  Гарнизон  Пловдив - почетна рота и венценосци и комитет „Родолюбие“.

Строят бе приет от полковник Иван  Райков - заместник-командир на „Съвместното командване на специалните операции“.  Водещ на церемонията бе актьорът от Драматичен театър Пловдив - Симеон Алексиев, който в краткото си въведение припомни, че в историята на всеки един народ има определени личности, които остават такава трайна следа, че споменът за тях остава вечен.

 „Българската история не прави изключение.  Само трябва да споменем Васил Левски, Христо Ботев, Георги Бенковски, Тодор Каблешков, Хаджи Димитър, Владимир Вазов и много още, за да видим как делата на даден човек постигат онова, което поколения алхимици са търсили – тайната на безсмъртието. Има обаче и една особена категория хора, чиято история е забулена в тайна, за които се знае малко или това, което се знае е изпълнено с противоречия. Същевременно народът ги е увековечил в своите песни и стихотворения и като че ли съвкупното му съзнание знае за тях повече от обикновения човек. Илинденско-Преображенското въстание е пълно с такива примери. Такива са имената на Миле Попйорданов, Мамин Колю. Никола (Кольо) Коев Николов, Питу Гули, Донка Ушлинова…Към тези героични личности можем да добавим още хиляди мъже и жени, млади и стари, образовани и неуки“, припомни още Симеон Алексиев.

Тържественото слово по повод 120-та годишнина от Илинденско - Преображенското въстание произнесе Красимир Каракачанов - бивш вицепремиер и министър на отбраната на Република България.

„Тези хора направиха една епопея - 30 хиляди въстаници срещу 350-хилядна турска армия и башибозук се сражаваха от 20 юли (по стар стил) Илинден, та чак до края на октомври! Тези хора написаха  славна история, която не трябва да се забравя и да се покрива с нови идеологически мъгли. Те написаха история, която следва да познаваме, уважаваме и да се учим от нея. Връщайки се в българската история, четейки страниците на въстанието, на войните за национално обединение и освобождение, трябва да се знае едно: "Нищо не се полага даром и никой никога на никого не е дал нищо даром". Много хора тогава са се поздравявали с „Христос възкресе“, защото за тях това е бил Великден. Нека и ние да кажем честит празник и вечна слава на героите!“, каза в словото си Красимир Каракачанов.