Европарламентът одобри критичната резолюция за върховенството на закона в България.   Документът не е правно обвързващ, но се очаква, заедно с първия по рода си доклад на ЕК по темата от миналата седмица, да се вземат предвид в рамките на общия механизъм на ЕС за спазването на принципите на правовата държава, съобщава „24 часа”.

Някои членки настояват в него да се предвиди спиране на европейското финансиране, ако се докаже, че в някоя от страните членки има нарушение на тези принципи. Документът бе одобрен с 358 гласа "за" от 691 евродепутати, участвали във вота. Против текста гласуваха 277 депутати, а 56 се въздържаха. Резолюцията отчита значително влошаване на принципите на правовата държава, демокрацията и основните права, включително независимостта на съдебната власт, разделението на властите, борбата срещу корупцията и свободата на медиите в България. Документът бе изготвен от Хуан Фернандо Лопес Агилар от групата на Социалистите и демократите (С&Д) и председател на Комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) към ЕП.

Бяха внесени общо 49 поправки, които европарламентът по-късно отхвърли. В една от тях, визираща корупцията по високите етажи на властта, бяха включени и съветници на българския президент.