Лидерът на левицата Корнелия Нинова обяви няколко стъпки за излизане от кризата в червената партия, след загубата на вчерашните евроизбори.

Едната от точките е стартиране на процедура за избор на председател на БСП, но по новия устав на Столетницата.

"Ще гласуват всички членове на партията, пряк избор, както се избира президент. Ще се явя на избор, заедно с всички останали кандидати. Предстои ни да изготвим правила за избор, срок и време, в което да се проведе", уточни тя на нарочна пресконференция, свикана на "Позитано" 20.

Нинова попита: Какво правим оттук нататък? И си отговори: "Утре сме свикали Национален съвет с план за няколко действия. Отговорността трябва да е солидарна за всички, ето защо ще предложим да се проведат конференции във всички общински и областни структури на партията – анализ по места, оценка и в конференциите да има точка: избор на ръководство. Конференцията да решава", отсече тя.

"Другото решение, което ще внесем, е ПГ да се върне в НС и да внесе закона за КПКОНПИ, за европейски прокурори и за правомощията на главния прокурор, с които да се гарантира справедливо правосъдие", посочи Нинова.

Макар да отчете, че вероятно активът на партията да е разочарован от резултата на вота, тя благодари на всички, които са подкрепили с гласа си БСП.

"Знам, че са разочаровани, но искам да им кажа да не униват, защото продължаваме напред, със същите сили", каза тя.

Нинова развенча мита, разпространяван из медиите, че ядрото на БСП не е излязло да гласува.

"Това категорично не отговаря на истината. Факт е, че само ние като партия увеличаваме като брой гласовете, дадени за нас спрямо предишните евроизбори. През 2014 г. имахме 424 000 гласа, а сега са 450 000. Всички други партии имат намаление на гласовете. Само ние увеличаваме и депутатите си. Други партии или запазват броя, или губят. БСП е единствената, която ги увеличава - с един", категорична бе тя.

Според нея БСП е загубила вота по две причини: външни и вътрешни.

Външните – корпоративен вот, страх у хората, държавен ресурс.

Вътрешните – партийни, които Столетницата тепърва ще оценява и анализира.

На въпрос на TrafficNews дали смята, че някои от партийните структури не са били достатъчно мобилизирани за вота, Нинова отговори, че различните организации по места са работили различно, но според възможностите си. Тя отхвърли версията за саботаж, но обясни, че структурите са с различен капацитет и интензитет.

Соцлидерът заяви, че се гордее, че БСП е  партията с най-много преференции. "Това е свободното право на всеки да пренарежда партийни листи. Оказва се, че БСП сме най-демократичната партия, в която не само дадохме това право, а и го стимулирахме. Поканихме всички да си кажат мнението, да пренареждат и т.н. Нямам притеснения. Каквото е направено при пренареждането, това е резултатът. Смятам, че това е положителен факт за БСП“, каза Нинова.

„Що се отнася дали отсъствието ни от Народното събрание е повлияло на резултатите – не мисля, че е повлияло. Ще ви дам следните аргументи. Повечето социолози, анализатори и политолози твърдят, че две седмици преди изборите ние сме водили или поне сме били равно с ГЕРБ.

Две седмици преди изборите ние все още бяхме извън парламента. Следователно фактът, че сме извън парламента тогава не е оказвало такова влияние. За тези две седмици се е случило нещо друго, което ние ще анализираме, но не е фактът, че ние сме извън парламента. Въпреки че бяхме извън парламента, се прогнозираше, че малко водим или че сме наравно с ГЕРБ. Не смятам, че това е нещото, което се е отразило на резултата", каза още Нинова.