Министерски съвет обмисля увеличаването на минималната работна заплата. Това заяви в „Събуди се” съветникът на служебния финансов министър и бивш депутат от „Има такъв народ” Любомир Каримански.

Според бившия народен представител ако служебното правителство, което не е легитимно от гледна точка на суверена и не е избрано от народа, предложи нов държавен бюджет за 2023 г., това би било нарушение. „Ние продължаваме мерките, които са в актуализацията на Бюджет 2022 г. Ако кажем, че замразяваме, с Бюджет 2022 г. бяха предвидени редица други допълнителни мерки, които да важат от 2023 г. Ние ще ги приложим и тях. Например една от мерките беше да вдигнем прага за ДДС”, коментира още Каримански.

Той е категоричен, че отговорността за изготвяне на нов бюджет трябва да носи редовен кабинет, който е наложително да бъде съставен.

Междувременно синдикати обявиха протестната си готовност. Любослав Костов от КНСБ коментира вчерашния протест в столицата и заяви, че президентът Радев е успял да внесе малко разум на срещата вчера. Уверил е синдикатите, че ще говори с финансовия министър да внесе бюджет.

"Ние искаме 850 лв. минимална работна заплата. Това е 50% от средната. Ако сега не вдигнем минималната заплата, догодина ще трябва да я вдигнем с 300 лв. и бизнесът няма да бъде доволен. Ние искаме 1/10 от това, което се планира като инвестиционни разходи", каза още Костов пред БНТ.

"Кой ще обясни на хората, които работят на минимална работна заплата, как да си платят сметките и да си купят за Бъдни вечер това, което са си купили миналата година? Държавата в момента е най-лошият работодател", смята той.

"В момента 549 лв. е минималната заплата след удръжката на доходите, а линията на бедност е 504 лв. Тоест, хората, които работят на минималната работна заплата, са на линията на бедността", заяви синдикатът.

Средните заплати у нас достигнаха 1787 лева, ръстът е почти 16% за годинаНай-голям ръст на заплати имат държавните служители и заетите в стопанството