Пускането под наем на електрически тротинетки в София е прибързано, защото още няма изготвена ясна и категорична нормативна уредба за тях. Това обявиха от Института за пътна безопасност(ИПБ), който е и част от Консултативния съвет по пътна безопасност към Столичната община. 

Само преди дни от "Московска" 33 обявиха, че предоставят 154 електрически тротинетки за споделено пътуване, като за тях са осигурени 200 места за безплатно паркиране.

При представянето на новите превозни средства кметът Йорданка Фандъкова подчерта, че по личното й настояване тяхната максимална скорост е ограничена до 20 км/ч. На практика обаче няма правила за придвижването им, както и такива относно скоростта за притежателите на частни тротинетки. От столичната управа обясниха, че те се пишат в момента.

"Много въпроси, свързани с това, например, кой ще носи отговорност и кой ще плаща за евентуални щети по градската среда, или при пътен инцидент, останаха като че ли игнорирани. Експертите на ИПБ по време на дискусиите повдигнаха въпрос, свързан с това дали не е редно тези устройства също да заплащат застраховка "Гражданска отговорност" като активен участник в движението. Това избързване от страна на администрацията на Столичната община не кореспондира с възприетите от управлението на Общината политики за осигуряване на безопасна среда за всички участници в движението. Пускането на тази услуга без нормативна уредба, която ясно да разпределя правата и отговорностите на отделните участници, наподобява лобизъм, за чиито грешки ще се наложи обществото да плати", посочват от института в своето становище.

Според него общината "игнорира действащото нормативно законодателство и избързва с въвеждането на иновации, които крият сериозни рискове за живота и здравето на гражданите". 

От Института са притеснени, че тротинетките може да предизвикат пътни инциденти, за които не е ясно от кого ще се търси отговорност.


Освен опасения , от ИПБ имат и предложения за новите превозни средства. Сред тях са максимална мощност на електрическа тротинетка, която да развива до 25 км/ч, технически изисквания към нея, застраховка, светлинна сигнализация и др. 

Предлага се те да се карат само по велоалеи, споделени за пешеходци и велосипедисти алеи и определените за колоездене зони за движение - в населени места. Извън градовете и селата - да се карат само по изградени велосипедни алеи, включително и по общи/пешеходни и велосипедни пътища и върху разпределената за колоездене зона. 

Проверката на опита в различни европейски страни е показава, че няма единен подход при регулацията на тротинетките. В някои държави на хората с тротинетки са приравнети на пешеходците и имат право да се движат по тротоарите и велосипедната инфраструктура. На други места това е напълно забранено. Максималната разрешена скорост пък варира - в Белгия тя е 18 км/ч, във Франция и Германия - 20 км/ч. Съществува и практика с изисквания за регистрация на тротинетките, застраховка и задължителна минимална възраст на лицата, които ги управляват, посочиха от Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" още в края на миналия месец.