„Няма такъв вариант, ако има повишение на радиоактивния фон, категорично няма вариант, при който властите да го скрият, дори да искат да скрият. Вече не сме 1986 г. Сега страната е опасана с измервателни уреди, които следват радиационния фон. Не само България, а и в цяла Европа“, заяви пред bTV бившият директор на АЕЦ „Козлодуй“ Валентин Николов.

По-скоро проблемът е, че такова нещо като стрелба в АЕЦ не е било познато в историята досега и е опасен прецедент, заяви Николов. 

„Има няколко нива на сигурност във всяка една ядрена централа. Ние сме направили нашата централа по подобие на почти всички съветски централи. Все пак знаем, че това са руски технологии, руски начин на организация. Нашите Блок 5 и 6 в АЕЦ „Козлодуй“ имат няколко нива на сигурност, дори издържаха стрес след случилото се във Фукушима. Имат защита, дори ако самолет падне върху реакторите, да могат да издържат“, коментира Николов.

„Проблемът е много по-голям от друга гледна точка, ако се спре подаването на електричество към помпите, които фактически охлаждат реакторите. Там е най-големият проблем, ако се случи. Тогава фактически ще стане същото, което стана във Фукушима ще се получи голяма стопилка, която ще пробие съответно реакторите и ще стане катастрофа. А също когато има прекъсване на електрическата енергия, има резервен вариант за дизел генератори. Тези дизел генератори обаче разчитат на нафта, която фактически е на площадката на АЕЦ и ако попадне там снаряд, заминава горивото, тоест няма откъде да се снабди с гориво“, каза Николов.

„Въобще нещата са много опасни от гледна точка не на самия реактор, а на това отгоре да не казваме, че има хранилище за отработено гориво, където фактически отработеното гориво се съхранява, което също е опасно. Тоест има много неща, които могат да се случат затова там въобще не бива да има военни действия", посочи Николов.

Според него друг проблем е, че чат от украинските реактори работят с гориво от "Уестингхаус", каквото руснаците нямат.