Законната лихва за забава, която се начислява върху просрочени задължения на граждани и бизнес към държавата, нараства от 1 юли тази година. Това се случва след като основният лихвен скочи за пореден месец.

Новото ниво на основния лихвен процент (ОЛП) за месец юли тази година е 3.12%, обявиха от Българската народна банка. Размерът на законната лихва за забава се определя от сбора на основния лихвен процент и 10 процентни пункта, като се изчислява два пъти в годината – на 1 януари и на 1 юли на база ОЛП към тази дата.

Така, новият размер на лихвата, която се дължи върху просрочени задължения като такса смет, данък върху недвижимите имоти, неплатени осигуровки и други, вече възлиза на 13.12%. Това равнище ще остане в сила до края на тази година, като следващото изменение на размер на законната лихва ще се случи на 1 януари следващата година.

Новият размер на законната лихва нараства с 1.72 процентни пункта, след като през последната половин година равнището бе 11.42%, тъй като ОЛП за месец януари възлизаше на 1.42% .

В края на септември миналата година основният лихвен процент нарасна за първи път от 2016 година насам от 0% през септември до 0.49% за месец октомври 2022 година.

Макар да се случва на фона на промяната на лихвения цикъл по света и у нас, основният лихвен процент няма пряко отношение към размера на лихвите по кредити и депозити на родния пазар. Страната ни се намира в условията на паричен съвет (валутен борд) и на практика не може да води парична политика по начина, по който го правят Европейската централна банка или Федералният резерв на САЩ. Паралелно с това у нас почти няма банки, които да използват ОЛП за компонент в състава на лихвените си проценти.

Докато при други централни банки лихвените проценти се определят на база решения на управителния съвет, то у нас нивото на ОЛП се изчислява на база методика, определена от УС на БНБ.

Движението на ОЛП зависи от движенията на индекса ЛЕОНИА Плюс, който представлява справочен индекс на сключените и изпълнените сделки с депозити овърнайт в български левове от всички банки, лицензирани от БНБ, и клоновете на чуждестранни банки в страната.