Предложението на Европейската комисия за 15% намаляване на потреблението на природен газ в страните членки на Европейския съюз от следващия месец до март идната година ще претърпи значителни промени преди да бъде представено за одобрение утре от министрите на енергетиката на 27-те, предаде Ройтерс, цитирани от БНР.

Това стана ясно след като и Франция се обяви днес против това всички страни членки да намалят с еднакъв процент потреблението си.

Испания, Португалия и Гърция бяха изразили досега категорично несъгласие с предложението, което предвижда мярката да е доброволна, но в случай, че Еврокомисията обяви извънредна ситуация с доставките на газ, пестенето да стане задължително.

По информация на Ройтерс чешкото председателство на Съюза е предложило серия от изключения, които се обсъждат днес от постоянните представители на 27-те в Брюксел.

Предложенията включват по-нисък процент на намалено потребление за страните с повече запаси от газ и за тези, които изнасят за други страни членки; изключване от схемата на островни държави като Ирландия и Малта; както и на ключови индустрии като химическата и стоманопроизводството.

И най-важното - намаляването на потреблението ще става задължително не с решение на Еврокомисията, а на Съвета на Европейския съюз.  

България няма да поиска дерогация за намаляване на потреблението на газ с 15 на сто от август до март следващата година, както предложи Европейската комисия миналата седмица. Това съобщиха за "Хоризонт" източници от Брюксел.

Утре енергийните министри ще  обсъдят заложената от Комисията цел за свиване предвид несигурността на доставките на синьо гориво от Русия.  Според последните предложения 5 страни-членки ще са необходими, за да задействат тревога на ниво ЕС за сигурността на доставките вместо 3, както се предвиждаше по-рано. Енергийните министри ще проведат работен обяд с украинския си колега Герман Галушченко.