Ако в продължение на 3 седмици спазваме строго определен режим, свързан с физиката и психиката ни, можем да започнем втора младост. Така твърди известният италиански лекар епидемиолог Франко Берино.

Съществуват 3 периода, върху които трябва да концентрираме силите си. Първият е от 1-ия до 7-ия ден – целта на тази седмица е да се пречистим. Втората седмица е концентрирана върху това как да се поддържаме млади или как да се подмладим. Третата седмица – от 15-ия до 21-ия ден, работи за оптимизирането на процеса на подмладяване, пише 24 часа

Ето и 15–те правила

1. Намалете количеството храна

Преразпределете го през деня. По-добре да ядем повече на закуска и на обед, отколкото на вечеря. Най- важното в случая е обаче как да се концентрираме в самия момент на яденето. Необходимо е да отстраним нещата, които ни разсейват – като телевизията например, и да ядем, дъвчейки много бавно. Ако се наслаждаваме от началото до края на всеки залък, ще видим как ще се заситим по-бързо и следователно ще поемаме по-малко храна. За закуска наблегнете на нискокалоричния оризов пудинг, а на вечеря – на супите. Берино прилага в книгата си и глава с рецепти, в които влизат от варено ястие от пълнозърнест ориз, запечен в тиган с шамфъстък и печени тиквени семки, до тортичка от просо, тиква и фасул.

2. Спазвайте точни часове

Не само че трябва да ядем по-малко, но и в точно определен час – това е фундаментално за подмладяването. Закуската е най-късно до 8 часа сутринта – това е времето, когато червата достигат максимална енергия според традиционната китайска медицина. Обедът се консумира между 12 и 13 часа – тогава се смила по-добре, защото в тези часове стомахът и панкреасът работят максимално. Вечерята трябва да се консумира колкото се може по-рано.

3. Гладувайте от време на време

Това влияе добре, защото се реактивират много функции на организма. Много е важно да се избере правилният ден на гладуване – когато сме по-спокойни. Значение има и колко време ще гладуваме – дали само ще прескочим вечерята, т.е. 12-18 часа, или ще гладуваме 2 поредни дни.

4. Следвайте сезонността

Това значи не само да се вземат предвид ритмите на природата (т.е. да не се ядат домати през зимата например), но и да се отдава предпочитание през зимата на ориза, горещите супи и варива, а не на киселото мляко и плодовете, които са по-подходящи през лятото. През пролетта е по-добре да се намали солта и да се ядат диви тревисти растения и зеленчуци.

5. Наблегнете на зеленчуците

През тези 21 дни консумирайте само зеленчуци и изключете каквито и да било храни с животински произход.

6. Гликемичният индекс

Следете гликемичния си индекс (това е стойността, показваща скоростта, с която богатите на въглехидрати храни се отразяват на отделянето на инсулин в организма). През периода на пречистване трябва да се избягват рафинираните храни.

7. Протеините

Никакви храни с животински произход, допускат се само бобови растения.

8. Пакетирани храни

Пълна забрана за консумиране на пакетирани храни, алкохол и сладки напитки.

9. Любов и познание

Използвайте “сладки” методи за готвене, за да запазите непокътнати хранителните съставки.

10. Никаква захар

Франко Берино е известен открай време като заклет враг на рафинираната захар. Пълна забрана!

11. Здрав сън

Спазвайте всички необходими правила, за да улесните съня си. Той ви е безкрайно нужен през трите седмици!

12. Физическа активност

В книгата е описана подробно физическата дейност, която трябва да се извършва по време на 21-те дни.

13. Медитирайте

Медитацията помага и на физиката, и на психиката.

14. Дишането

Намерете време,за да направите 7 съзнателни дишания през деня.

15. Благодарност и прошка

За да живеете в хармония със себе си и останалите, е необходимо да знаете как да прощавате.