Бюджетът за годината ще бъде внесен до края на януари, като започва публично обсъждане в средата на месеца. Това заяви финансовият министър Асен Василев. По думите му в него ще бъдат заложени сравнително малко политики.

Според Василев дефицитът за тази година щеше да бъде по-висок, тъй като се очаквахли приходи, които не били получени.

"В момента начислената основа ще бъде близка до касовата такава. Приходната и разходна част за 2022 година се надяваме да се случи по планирания начин. Още по време на коалиционните разговори се взе решение да има актуализация на бюджета. Причината е, че няма как ново правителство да направи нова програма за две седмици. Тази програма няма как да бъде и остойностена за този срок. Взе се решение анализите и изготвянето на програмата да се направят в първото полугодие на 2022 година, след което да се направи актуализация на бюджета”, обясни министърът.

Според него практиката с решение на МС да се преразпределят непрозрачни пари не е добра и трябва да бъде силно ограничена.

„В бюджета ще бъда включени политики за минималната работна заплата, максималния осигурителен доход, политики за инвестиции, както в енергийната, така и в транспортната инфраструктура, за които има готовност. Например бюджетът на АПИ трябва да бъде реален, а не пожелателен. Политики обаче за изграждането на „Хемус”, на единната структура за достъп до здравеопазването, с обновяване с нови линейки- все още не са напълно остойностени и няма как да бъдат заложени. До юни месец се надява това да се случи. Това се отнася и за други политики, по които не е извършен анализ”, каза още Василев.

Той добави, че в момента правителството осъществява безпрецедентна програма за енергийно подпомагане.

„Общата стойност е милиард и половина, от които са разплатени поне 450 милиона лева. Подкрепата е за всички бизнеси, не само за ресторантьорите. Мерките по програмата 60/40 също продължават. Започват и секторни политики от ББР”, допълни той.

Във връзка с високите цени на природния газ и евентуални компенсации за небитовите потребители, министърът допълни, че такива не се обсъждат на този етап.

„Помощ ще има обаче за битовите потребители във връзка с високите цени на природния газ”, обясни Василев.

Министърът обърна внимание и на Плана за възстановяване. По думите му средата на януари ще бъде изготвена версия, която да работи еднакво добре както за Брюксел, така и за родната енергетика.