Редица малки общини в страната са лидери по размер на получаваните заплати, сочи изследване на Българската стопанска камара.

До момента всички официални данни са на Националния статистически институт, като те показват обединени данни за заплатите по общини. Те сочат, че средната заплата през 2018 г. се увеличава с около 10% спрямо тази през 2017 г., като ръстът за отделните общини е в различен размер.

Не работниците в големите градове получават най-високи заплати, а в няколко малки български общини. Това са населени места с особено големи производствени предприятия – обикновено в енергийната или добивната промишленост. Така през 2017 г. най-високата средна заплата в България е в община Челопеч, сочат данните на БСК. Високото заплащане на труда се дължи на голяма добивна компания, която осигурява средно 2 178 лв. средна заплата за общината. На второ място се нарежда община Козлодуй заради АЕЦ – с 1790 лв. възнаграждение на труда; а веднага след това са Раднево и община Гълъбово с големите енергийни компании в региона, които осигуряват средни заплати съответно от 1660 лв. и 1600 лв. На пето място се нарежда община Пирдоп с 1561 лв. заплати заради голяма добивна компания, и Девня – с 1441 лв.

Столичната община се нарежда на осмо място в класацията, като за 2017 г. средната заплата е около 1400 лв. След София, на девето място по високи заплати в страната, отново е малка община - Панагюрище заради добивната компания, в която работниците взимат не по-малко от 1290 лв. през 2017 г.

Следващите градове в класацията са тези, които имат свои развити индустриални зони, и са сателити на големите градове – например, Елин Пелин, Аксаково, Божурище и Костинброд, в които наградата на труда е не по-малко от 1000-1200 лв.